KODĖL SODE REIKIA SKIRTI VIETĄ BIJŪNAMS?

Prieš 1 metus 108

Mūsų soduose ar gėlių darželiuose bijūnai yra auginami nuo pačių seniausią laikų. Šios rūšies gėlės turi labai senas auginimo tradicijas. Kiekvienoje kaimo sodyboje prie namų būtinai žydėdavo bijūnai, liaudyje švelniai vadinami pinavijomis. Kaip liudija faktai, pirmosios bijūnų kolekcijos mūsų šalyje pradėtos kaupti 1923 metais tuometiniame Kauno botanikos sode.

Kas yra žinoma apie gydomąsias bijūnų savybes?

Lietuvoje bijūnai yra populiarūs ne tik dėl savo ypatingo grožio ir kvapnumo, bet ir dėl gydomųjų savybių. Liaudies medicinoje bijūnas naudojamas, kai sergama skrandžio opalige, esant kraujavimui, insultui, ar net sergant epilepsija. Bijūno šaknis labai vertina ir Tibeto žyniai, žolininkai. Anot jų, šios šaknys yra puikus vaistas gydyti skrandį, jos padeda ir nuo nervų sistemos ligų, nes veikia raminančiai. Gydymo tikslais būna naudojamos ne tik šaknys, bet ir antžeminė augalo dalis žydėjimo metu.

Kuriose vietose geriausia sodinti bijūnus?

Bijūnams labiausiai patinka saulėtos vietos. O labiausiai netinka žemai esančios vietos, kur dėl esamo nuolydžio greičiau permirksta dirvožemis ir ilgai laikosi susitvenkęs vanduo. Geriausia bijūnus sodinti tokioje žemėje, kuri yra su lengvu priemoliu. Sodinimo metu duobes reikėtų paruošti labai atsakingai, kad augalas toje vietoje galėtų augti ir bujoti keletą metų. 

Ko reikėtų įdėti į bijūnų sodinimo duobes?

Sodinant į duobes reikia pridėti pakankamą kiekį trąšų – kaulų miltų, superfosfato ir kalio chlorido. Šios medžiagos padės augalui sklandžiai augti. Pačios duobės turėtų siekti iki 70 centimetrų gylio, kad būtų galima į jas įdėti žemės komposto ir molio. Kad ant augalo šaknų nestovėtų vanduo, reikalingas drenažas. Tam tinka rupesnis žvyras arba smėlis.

Kokiais tarpais sodinti krūminius bijūnus?

Krūminius bijūnus reikia sodinti taip, kad tarp krūmų būtų didesnis nei metro tarpas. Pasodinus šį augalą, reikia jį gerai prispausti ir sočiai palaistyti. Kai po kurio laiko žemė aplink bijūno stiebelius sukris, reikia ją papildyti nauju sluoksniu, kad neliktų įdubimo. Svarbu, kad žiediniai pumpurai būtų pakankamai iškilę virš dirvožemio, nes tik tada jie galės vešliai sužydėti ir džiuginti akį savo žiedais.

Skaityti visą pranešimą