Sovietų karių palaidojimo vietos pertvarkymui Klaipėdoje pateiktos šešios idėjos

Prieš 1 metus 68

Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos Klaipėdoje pertvarkymo idėjos konkursui pateikti šeši projektai.

Konkursą buvo paskelbusi Klaipėdos savivaldybė, ieškodama idėjų, kaip pertvarkyti miesto centre esančią teritoriją, kurioje kelis dešimtmečius stovėjo sovietinių karių skulptūros ir monumentas.

Anot konkurso kuratoriaus, architekto Vaidoto Dapkevičiaus, kaip ir buvo prašoma, sulaukta įvairių idėjų kapines integruoti į Skulptūrų parką ir alternatyvų dėl memorialo.

„Tokia ir buvo užduotis – kapinės turėjo integruotis į Skulptūrų parką, neiškristi iš jo. Kitas dalykas, ko siekėme – kad būtų pasiūlytos alternatyvos, skirtingi scenarijai, pavyzdžiui, palikti memorialą pritaikant, atsisakant ar darant naują minimalistinį. Buvo siekis alternatyvų ir integracijos į parką“, – BNS sakė V. Dapkevičius.

„Mano lūkesčiai asmeniškai buvo kuklesni, nes užduotis istorinė, specifinė, bet aš manau, kad iš bendro vaizdo ir pateikimo, kokybė ir lygis pakankamai vientisas ir aukštas. Toliau kviesčiau visuomenę dalyvauti lankant viešą ekspoziciją ir teikti nuomones“, – sakė architektas.

Anot jo, kol kas idėjų autoriai neviešinami, nes svarbu, kad laimėtų geriausia idėja.

Vienos idėjų autoriai siūlo tvarkomą erdvę integruoti į Skulptūrų parką, padidinti žaliųjų zonų plotą ir pasodinti daugiau naujų medžių. Palaidojimų vietos erdvę siūloma atgręžti į parką ir vizualiai įjungti į bendrą parko kontekstą. Idėjos autoriai siūlo išsaugoti akmeninės lentas su pavardėmis ir jomis pažymimą palaidojimų vietą.

Kitos idėjos autoriai siūlydami apjungti dabar atskirtas kareivių ir civilių amžino poilsio erdves į bendrą tylios atminties parką mano, kad derėtų meninėmis priemonėmis neutralizuoti ir konservuoti išlikusias memorialo detales ateities sprendimams.

Tarp idėjų esama ir siūlymų karių palaidojimo vietoje demontuoti esančias sienas ir kitus memorialo elementus, atveriant erdves miestui. Pėsčiųjų srautus rekomenduojama jungti su Skulptūrų parko takais, atsisakyti laiptų, užtikrinant geresnį žmonių su negalia judėjimą. Už įamžinimo sienos esantį reljefo pakilimą siūloma palikti ir suformuoti į kalvelę, prisitaikant prie naujų takų.

Konkursui pateikti projektai iki gegužės 5 dienos eksponuojami Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos patalpose (Bažnyčių g. 6-1). Baigiantis ekspozicijai, bus rengiamas projekto recenzijų viešas pristatymas.

S. Daukanto gatvėje yra palaidoti sovietinės Raudonosios armijos kariai, žuvę 1945 metų sausį vykusiuose mūšiuose su nacistinės Vokietijos kariuomene dėl Klaipėdos. 1975 metais karių palaikai į šią palaidojimo vietą perkelti iš Klaipėdos rajono ir Klaipėdos miesto buvusios Pergalės aikštės.

Čia įrengtos 47 pilko granito atminimo plokštės su 694 karių pavardėmis. Po Rusijos invazijos į Ukrainą pernai buvo demontuota kompozicija, kurią sudarė du vertikalūs balto betono skydai, tarp jų nuleistas kalavijas bei jo rankeną puošianti ąžuolo lapų girlianda, ir paminklas, kurį sudarė postamentas, bronzinė trijų karių skulptūrinė grupė ir rausvo granito penkiakampės žvaigždės formos amžinosios ugnies įrenginys.

Taip pat demontuotos informacinės lentos su užrašais apie „Klaipėdos miesto išvadavimą“ lietuvių ir rusų kalbomis, akmeninė plokštė su užrašu apie „žuvusių ir mirusių fašistiniuose lageriuose kalinių“ amžinąją atmintį.

Tuo metu granito plokštės su palaidotųjų pavardėmis paliktos.

Skaityti visą pranešimą