Seimo pirmininkė teigia, jog prezidento pastabos dėl Rinkimų kodekso – racionalios

Prieš 1 metus 87

Prezidento Gitano Nausėdos pastabos Rinkimų kodeksui yra racionalios, Seimas turbūt pritars šalies vadovo veto, sako parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Pastabos yra racionalios ir gerai argumentuotos“, – Žinių radijui trečiadienį sakė Seimo vadovė.

„Tiesą pasakius, galvoju, kad Seimas visai gal joms ir pritartų“, – kalbėjo ji.

Šalies vadovo veto Rinkimų kodeksui, kuriuo sugriežtinta politinių komitetų veikla, Seimui bus pateiktas trečiadienį.

Prezidentas rinkimų kodeksą grąžina su siūlymu jį papildyti nuostata, kad reikalavimas politiniams komitetams būti įregistruotiems ne vėliau kaip likus 180 dienų iki rinkimų dienos nebūtų taikomas per 2023 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimus.

Pasak prezidento, siekiant užtikrinti politinių komitetų teisę dalyvauti 2023 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose būtina pritaikyti išimtį, kuri leistų šiuose rinkimuose dalyvauti ne vėliau kaip prieš 85 dienas iki rinkimų dienos įregistruotiems politiniams komitetams.

Birželio pabaigoje Seimo priimtas Rinkimų kodeksas į vieną teisės aktą sutraukė visus rinkimų įstatymus, taip pat politiniams komitetams nustatė reikalavimus, panašius kaip ir partijoms.

Naujasis Rinkimų kodeksas nustato Seimo, prezidento, savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų ir rinkimų į Europos Parlamentą, rinkimų politinių kampanijų finansavimo tvarką, Vyriausiosios rinkimų komisijos, kitų rinkimų komisijų darbo organizavimą.

Iš esmės į kodeksą perkeltos dabartinės rinkimų nuostatos, o pagrindinės rinkimų naujovės susijusios su rinkimų komitetų veikla.

Seimo pirmininkė: valdančiųjų ir G. Nausėdos santykiai „pakankamai geri“, prezidentas sustiprino užsienio politiką

„Trečiaisiais metais prezidentas tikrai sustiprino savo pozicijas, ypač užsienio politikoje, ir dabar su valdančiosios daugumos atstovais stiprina Lietuvą užsienio politikos srityje“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Vertinu teigiamai ir ateičiai linkiu ir daugiau išmintingų sprendimų, ir daugiau bendradarbiavimo su Seimu“, – pridūrė ji.

Parlamento vadovė tikina, kad G. Nausėdos ir valdančiųjų partijų santykiai, išaugus išorinėms grėsmėms Lietuvai, „pakankamai geri“, bendradarbiaujama konstruktyviai.

„Vienu ar kitu klausimu, natūralu, nuomonės kartais išsiskiria, tai politikoje neišvengiama ir to nereikėtų vengti. Tačiau bendradarbiavimas su prezidentu yra konstruktyvus, geras“, – pabrėžė V. Čmilytė-Nielsen, ji norėtų, kad tokie darbiniai santykiai išliktų ir likusią prezidento kadencijos dalį.

Taip pat Seimo pirmininkė akcentavo, jog premjerės Ingridos Šimonytės kadencijos pradžioje kilę nesutarimai su G. Nausėda dėl to, kas turėtų vykti į Europos Vadovų Tarybą, „išsisprendė“, o informacija, jos teigimu, svarbiausi šalies pareigūnai dalinasi sklandžiai ir nuolat.

„Svarbu, kad ryšis ir bendradarbiavimas vyktų be trukdžių. Dabar, man rodos, kad taip ir yra“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Antradienį sukako lygiai treji metai, kaip G. Nausėda užima Lietuvos prezidento pareigas. Jis inauguruotas 2019 metų liepos 12 dieną.

Skaityti visą pranešimą