Seimo pirmininkė: lytiškumo ugdymo temą eskaluojantys politikai siekia politinės naudos

Prieš 2 mėnesius 63

Gyvenimo įgūdžių pamokos turinį įtakoti siekiantys politikai rūpinasi ne vaikų švietimu, o savo politine karjera, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Gimsta iniciatyva reguliuoti vienos pamokos turinį. Kur dešimt procentų keliaus – gal turi keliauti į dorinį ugdymą, etiką, tikybą ar panašiai. Dauguma politikų, kurie daro tą centriniu klausimu, rūpinasi ne vaikų, paauglių dora ar gerbūviu, o daugiau savo kuo tiesesniu keliu į Seimo, Europos Parlamento ar prezidento rinkimus“, – trečiadienį Žinių radijui sakė Seimo pirmininkė.

„Manau, kad visgi palikime vaikus ir paauglius, nedarykime jų politinių kovų lauku šioje vietoje ir, manau, kad tikrai tame klausime bereikalingų emocijų labai daug, o pasigilinus į gyvenimo įgūdžių programą, ją paanalizavus, paskaičius, susipažinus, baimių kur kas sumažėtų“, – teigė ji.

V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad gyvenimo įgūdžių programa buvo rengiama jau ankstesnėse kadencijose, ji kalba apie pasiruošimą įvairiems gyvenimo iššūkiams, o lytiškumas joje užima tik nedidelę dalį, tačiau, pasak parlamento vadovės, tai „staiga tampa politikų rūpesčiu“.

Anot jos, būtent patys politikai eskaluodami šią temą ima manipuliuoti ja, kelti baimes. V. Čmilytė-Nielsen priminė, kad socialiniuose tinkluose ėmė sklisti iš piršto laužta informacija, o ja patikėję žmonės tapo manipuliacijų aukomis.

Ji pabrėžė, kad nepilnamečių nėštumų procentas du-tris kartus viršija Europos Sąjungos vidurkį, tad toks ugdymas būtinas.

Lietuvos moksleivių sąjunga praėjusią savaitę kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir Seimo narius, reikšdama palaikymą diskusijų sukėlusiai gyvenimo įgūdžių programai.

Kreipimesi pabrėžiama, kad bandymai eliminuoti lytiškumo ugdymo temas yra žalingi tinkamam vaikų ugdymui, o politikai turėtų galvoti, kaip efektyviau ją įgyvendinti, o ne programą stabdyti.

Moksleivių sąjungos pozicijai palaikymą išreiškė ir jaunimo bei žmogaus teisių srityje veikiančios organizacijos.

Nuo šių mokslo metų mokyklose įdiegta gyvenimo įgūdžių pamoka 5 ir 7 klasėse dėstoma po vieną pamoką per savaitę, o 9 klasėje – po vieną pamoką kas dvi savaites. Palaipsniui nuo 1 iki 10 klasės šiam dalykui bus skiriama po vieną savaitinę pamoką.

Gyvenimo įgūdžių bendroji programa integruoja daug temų: socialinį ir emocinį ugdymą, sveikatos ugdymą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, patyčių ir smurto prevenciją, žmogaus saugą, saugų eismą, pirmąją pagalbą, lytiškumo ugdymą, psichinės sveikatos stiprinimą, lyčių lygybę, pagarbių santykių kūrimą, žmogaus teises ir kitas.

Programą kritikuoja dalis politikų, tėvų organizacijų, kaltindami Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kad per pamokas bus „skleidžiama LGBTIQ propaganda“, vaikai bus mokomi apie kontracepciją, o ne susilaikymą nuo lytinių santykių.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo ruožtu inicijavo peticiją, kuria ragina stabdyti šią programą.

Ministerija teigia, kad apie gyvenimo įgūdžių programą viešoje erdvėje skelbiama klaidinanti informacija, o pedagogai šioms pamokoms yra pasirengę bei dar galės tobulintis.

Viliasi, kad streikuojantys pedagogai nesiims kraštutinių priemonių: tikiuosi, kad nugalės racionalumas

Pedagogų bendruomenei kol kas nekeičiant planų dėl penktadienį prasidėsiančio streiko, V. Čmilytė-Nielsen viliasi, kad švietimo darbuotojai nesiims kraštutinių protesto priemonių. Politikė tikisi, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) bei profesinės sąjungos pasieks kompromisą, o Seimas savo ruožtu biudžete numatys reikiamas lėšas mokytojų algų kėlimui.

„Palikime tokius scenarijus būtent hipotetiniame lauke, tikrai nenorėčiau jų komentuoti“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen, klausiama, ar pedagogų streikas gali tęstis ir iki kitų metų.

„Tikiuosi, kad jų nebus. Ir tikiuosi, kad racionalumas ir supratimas, kad tikrai iš abiejų pusių yra geros valios, nugalės“, – vylėsi ji.

Parlamento vadovė nesiėmė prognozuoti, kiek gali trukti pedagogų streikai. Tačiau pabrėžė, kad ministerija deda visas pastangas pasiekti sutarimą su švietimo darbuotojų profesinėmis sąjungomis.

„Žinoma, norisi, kad ministerijai, dedančiai dideles pastangas rasti kompromisą su mokytojais, galų gale pavyktų tai padaryti“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Visgi, V. Čmilytė-Nielsen akcentavo ir parlamento vaidmenį – anot jos, svarbu, kad Seimas, tvirtindamas kitų metų biudžetą, ištesėtų nacionalinio švietimo susitarime numatytus įsipareigojimus dėl atlyginimų kėlimo.

„Iš mano pusės žvelgiant, iš Seimo pusės – svarbiausia dabar yra susikoncentruoti į biudžeto priėmimą, kad jame būtų numatytos lėšos, kurios leistų įgyvendinti daugumos parlamentinių partijų įsipareigojimą (...)“, – aiškino Seimo vadovė.

Nesutarus dėl spartesnio mokytojų atlyginimų kėlimo, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) rugsėjo 15 d. jau dalyvavo įspėjamajame streike, o nuo rugsėjo 29 d. praneša planuojantys tikrąjį streiką.

Andriaus Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų. Taip pat prašė, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. atlyginimai didėtų dar 30 proc. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.

LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudaromose klasėse, siūlo numatyti ir kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais tvarką.

Apie svarstymus streikuoti rugpjūčio pabaigoje pranešė ir Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS). Jos pirmininkas Egidijus Milešinas informavo, kad jungsis prie streiko, jeigu nepavyks susitarti dėl iškeltų reikalavimų.

Skaityti visą pranešimą