Matijošaitis vėl ignoravo „Vičiūnų“ verslo ateities Rusijoje klausimą, o tarybos nariams pasiūlė „pajausti gyvenimo malonumą“

Prieš 1 metus 73

Antradienį Kauno miesto tarybos posėdyje opozicijoje esanti konservatorių frakcija pristatė rezoliuciją, joje miesto meras Visvaldas Matijošaitis raginamas toliau nebevilkinti „Vičiūnų grupės“ pasitraukimo iš Rusijos ir visuomenei pateikti įrodymus apie sąsajų su Rusija nutraukimą. Tačiau meras į ją nesureagavo. Tarybos posėdyje buvo ir keli kauniečiai, kurie laikė plakatus, pabrėždami Rusijoje veikiančią „Vičiūnų grupę“. Prie jų priėjęs meras sakė, kad protestuoti reikėtų už savivaldybės pastato ribų.

Anot konservatorių, Kauno miesto savivaldybės taryba turėtų išreikšti poziciją, ar nemato grėsmės nacionaliniam saugumui, kad su miesto meru susijusi „Vičiūnų grupė“ ir toliau tęsia veiklą Rusijoje.

„Dar šių metų gegužės viduryje Kauno mero šeimos nariai žiniasklaidoje skelbė, kad „Vičiūnų grupė“ iš Rusijos pasitrauks per 6–8 savaites, šiandien matome, kad laikas baigėsi, o viešai duotas pažadas nebuvo ištesėtas. Įmonė Rusijoje vėl atnaujino žaliavų pirkimą, o meras ir jo aplinka arba skelbia vis naujus pasitraukimo terminus, arba išvis neatsako į su tuo susijusius klausimus. Manome, kad situacija, kai antro pagal dydį šalies miesto meras bando balansuoti tarp verslo Rusijoje ir savo tiesioginių pareigų, nėra normali ir miesto taryba turi išreikšti savo poziciją“, – anksčiau išplatintame pranešime teigė Paulius Lukševičius.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Kauno miesto savivaldybės tarybai teikiamoje svarstyti rezoliucijoje pažymima, kad, atsižvelgiant į V. Matijošaičio užimamas Kauno miesto savivaldybės mero pareigas, „Vičiūnų grupės“ veikla Rusijoje gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. Taip pat konstatuojama, kad V. Matijošaitis, turėdamas reikšmingų asmeninių interesų Rusijoje, gali tapti papirkimo, šantažo ar provokacijų taikiniu.

„Kauno miesto savivaldybės taryba ragina Kauno miesto savivaldybės merą V. Matijošaitį toliau nebevilkinti „Vičiūnų grupės“ pasitraukimo iš Rusijos ir toliau nebelaužyti visuomenei duotų pažadų dėl verslo veiklos nutraukimo šalyje okupantėje ir pateikti visuomenei įrodymus, kad „Vičiūnų grupės“ sąsajos su Rusija yra baigtos“, – rašoma rezoliucijoje, su kuria susipažino LRT.lt.

Meras nesureagavo

Tiesa, per tarybos posėdį rezoliuciją pristatė ne P. Lukševičius, o TS-LKD frakcijos atstovė Andrijana Filinaitė.

Rezoliuciją norėta pristatyti tarybos posėdžio pradžioje, tačiau Kauno vicemeras Mantas Jurgutis teigė, kad rezoliucija gauta pirmadienį, ir pridūrė, kad „tai nėra tarybos kompetencija“.

„Jeigu norėsite, galėsite ją įgarsinti ar pasisakyti prie kitų klausimų“, – sakė M. Jurgutis.

Rezoliuciją A. Filinaitė perskaitė tarybos posėdžio pabaigoje, tačiau į ją nesureagavo nei kiti tarybos nariai, nei meras V. Matijošaitis. Jis tik paminėjo, kad netrukus vyks aviacijos šventė, ir kvietė atsipalaiduoti ir, pavyzdžiui, paskraidyti lėktuvu ar su parašiutu iššokti.

„Pajauskite gyvenimo malonumą ir pasitraukite toliau nuo karo, kad jis čia neateitų“, – taip kalbėjo V. Matijošaitis.

Protestas ir priminimas posėdžio metu

Posėdžiaujant tarybai, salės gale stovėjo ir grupė kauniečių su plakatais, kuriuose pabrėžiama „Vičiūnų grupės“ veikla Rusijoje, nors ši šalis užpuolė Ukrainą. Viename plakate yra ir toks klausimas – „Mere, ar vis dar nepavargote trauktis iš Rusijos?“. Kai kurie protestuotojai yra Jaunųjų konservatorių lygos nariai.

Kaip teigė šį plakatą laikęs Antanas Jankūnas, protestavimas tokia forma tęsis tol, kol bus atsakyta, kad su meru susijęs verslas parduotas ir bus skaidriai bei aiškiai atskleista koks sandoris įvyko, kam parduota.

„Esmė šito stovėjimo – kad meras nepamirštų, žinotų, jog kauniečiai nepamiršo, prisimena tą klausimą: jo verslas, kuris jam priklauso, nepasitraukė iš Rusijos ir karas Ukrainoje toliau tęsiasi. Ir neaišku kiek laiko tęsis tragedija Ukrainoje ir jo verslo veikla remia tą karą mokėdama mokesčius į Rusijos biudžetą“, – LRT TELEVIZIJAI sakė A. Jankūnas.

„Tai yra ir priminimas būtent merui, jo sūnums, kurie irgi yra tarybos nariai, kitiems valdančiosios frakcijos nariams – su kuo jie yra vienoje valtyje. Kad šiek tiek atsikvošėtų ir susiprastų kokia yra situacija bei kokių sprendimų visuomenė reikalauja“, – pridūrė jis.

LRT.lt primena, kad „Vičiūnų grupės“ generalinis direktorius yra V. Matijošaičio sūnus Šarūnas Matijošaitis. Kitas mero sūnus – Dainius Matijošaitis – yra „Vičiūnų grupės“ valdybos narys. Abu jie yra ir Kauno miesto tarybos nariai.

Pasibaigus tarybos posėdžiui, V. Matijošaitis priėjo prie plakatus laikančių žmonių. Kaip LRT.lt sakė A. Jankūnas, meras teigė, kad supranta, jog tai yra adresuota jam, norima kažką pasakyti, tačiau minėjo, kad jie protestuoti turėtų už savivaldybės pastato ribų.

„Bandžiau merui paaiškinti, kad mes čia susirinkome stebėti tarybos posėdžio, nenorėjome niekam sukelti jokių nepatogumų, išreiškėme savo nuomonę ir viso posėdžio metu tyliai stovėjome“, – komentavo A. Jankūnas.

Tačiau vėliau jį meras nutraukė ir atsikirto sakydamas „fantazuoti galėsi, kiek norėsi“.

Paskelbė, kad parduos fabriką užsienio investuotojams

LRT.lt taip pat primena, D. Matijošaitis pirmadienį išplatintame pranešime žiniasklaidai teigė, kad „Vičiūnai Group“ parduos užsienio investuotojams Kaliningrado srityje esantį fabriką kartu su visa verslo struktūra ir su tuo susijusius aktyvus.

„Per derybas potencialūs pirkėjai išsakė reikalavimą, kad fabrikas Rusijoje turi būti visiškai funkcionuojantis, kad būtų išsaugotos žaliavų tiekimo grandinės, darbuotojų darbo vietos, užtikrinti gamybos procesai. Tokio pobūdžio reikalavimas – įprasta praktika parduodant gamybinį verslą kartu su įrengimais, patalpomis, rinkos dalimi ir, tikėtina, prekiniu ženklu. Sandorio kandidatams pateikus savo reikalavimus, mes suprantame, jog kai kuriems mūsų konkurentams ar žmonėms, nesusipažinusiems su detalia informacija, gali kilti įvairių su skaidrumu susijusių klausimų“, – kalbėjo D. Matijošaitis.

Procesas, anot jo, užtrunka ilgiau dėl žvejybos sezonų. D. Matijošaičio teigimu, jeigu būtų visiškai nutrauktas žaliavų tiekimas, fabrikui perėjus į kitas rankas, naujajam savininkui fabriko veiklos atnaujinimas užtruktų mažiausiai 3–4 mėnesius.

„Mes suprantame bendrą situacijos delikatumą, tačiau esame priversti atnaujinti žaliavų tiekimą iki sandorio sudarymo pabaigos“, – aiškino jis.

Skaityti visą pranešimą