Karbauskis žada kreiptis į KT dėl Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso

Prieš 1 metus 82

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad opozicinės partijos rinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų, ar Seimo sprendimas suteikti valstybės vadovo statusą Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui profesoriui Vytautui Landsbergiui neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

„Pirmas dalykas, kurį padarys Seimo opozicija – tai surinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą, nes du kartus teismas buvo išaiškinęs, kad toks sprendimas būtų neteisėtas“, – „Žinių radijui“ teigė „valstietis“, galvoje turėdamas kelis ankstesnius KT išaiškinimus dėl su šia tema susijusių, tačiau ne tokių pačių klausimų.

„Jei Konstitucinis Teismas išaiškins ne taip, kaip buvo anksčiau išaiškinęs, tai labai stipriai nustebsime“, – pridūrė politikas.

Kartu R. Karbauskis prisijungė prie opozicinių partijų atstovų, neatmetančių galimybės, kad jei po kitų Seimo rinkimų tektų formuoti valdančiąją daugumą, statuso klausimas V. Landsbergiui galėtų būti atšauktas parlamente.

„Jeigu kitą kadenciją bus tokia galimybė, mes iš tikrųjų grįšime prie to klausimo. Nes istorija perrašyta, ir tai konservatoriai daro sąmoningai. Ir man labai keista, kad giminystytės ryšiais susijęs partijos pirmininkas – dabartinės valdančiosios daugumos lyderis – sprendžia savo senelio klausimus Seime“, – apibendrino R. Karbauskis.

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui pavasario sesijos pabaigoje suteiktas valstybės vadovo statusas. Už įstatymo projektą balsavo 74 parlamentarai, prieš – 1, susilaikė 4 Seimo nariai. Po šio sprendimo opozicija pareiškė bandysianti šį sprendimą atšaukti, jei tik po kitų parlamento rinkimų atsidurs valdžioje.

Klausimas dėl statuso suteikimo V. Landsbergiui buvo nesėkmingai keltas dar praėjusios kadencijos metu.

Karbauskis: Kaliningrado tranzito problema yra valdančiųjų sukelta „audra stiklinėje“

Kaliningrado tranzito problema yra valdančiųjų sukelta „audra stiklinėje“, kurios nebūtų laiku pasikonsultavus su Europos Komisija, mano opozicinių „valstiečių“ lyderis.

„Mūsų politikai pabandė pabūti patys „patriotiškiausi“, pabandė interpretuoti taip, kaip jie norėtų, vietoje to, kad pabandytų pasiaiškinti su Europos Sąjunga (...), galbūt nedidelių kiekių pervežimas, kuris tik vietos gyventojams skirtas, ne kokiam reeksportui, ar jis iš tikrųjų kelia kokias nors problemas ir ar mes nedarome audros stiklinėje. Man atrodo, mes kartais padarome ją stiklinėje“, – Žinių radijui penktadienį kalbėjo politikas.

Jo teigimu, statybinių medžiagų kiekiai, vežami iš Rusijos gilumos į Kaliningrado eksklavą, yra „minimalūs“, nes daugumą statybinių medžiagų Rusija plukdosi jūrų keliu.

„Jei prekės skirtos eksportui – Kaliningradas yra ta pati Rusija. Nelabai suprantu, kuo skirtųsi nuo bandymas eksportuoti ką nors iš Kaliningrado nuo bandymo eksportuoti kažką iš Smolensko ar iš Maskvos (...). Tiesiog reikėjo kreiptis į Europos Komisiją išaiškinimo, susėsti ir nebūtų šitos audros buvę“, – aiškino R. Karbauskis.

ES paskelbus sankcijas Rusijai Lietuva nuo birželio vidurio per savo teritoriją neleidžia iš pagrindinės Rusijos dalies į Kaliningrado sritį vežti plieno ir kitų juodųjų metalų. Liepos 10-ąją įsigalioja sankcijos rusiško cemento ir alkoholio gabenimui per ES šalis.

Lietuvos valdžios atstovai teigia pavasarį gavę Europos Komisijos išaiškinimą, kad draudimas įvežti sankcionuotas prekes apima ir jų tranzitą per Lietuvą. EK šiuo metu svarsto, ar paskelbti naujas gaires dėl galimo tranzito atnaujinimo.

Cementas į Kaliningradą jau gabenamas keltais.

Skaityti visą pranešimą