Viceministras apie kylančias elektros ir dujų kainas: to neišvengsime, aukštos kainos gali išlikti dar metus ar pusantrų

Prieš 2 metus 364

Energetinių kainų kilimo neišvengsime, tačiau yra ieškoma būdų, kaip tą kainų kilimą sušvelninti, penktadienį Seimo energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje sakė finansų viceministras Gediminas Norkūnas. Jo teigimu, nors kainų kilimas buvo stebimas dar praėjusių metų viduryje ir buvo tikimasi, kad kainų šokas truks apie pusmetį, dabar ima aiškėti, kad aukštos energetinių išteklių kainos išliks dar metus ar pusantrų.

Įvertinus tai, kokia gamtinių dujų ir elektros kaina galėtų būti, jeigu Vyriausybė nesiimtų jokių veiksmų, nustatyta, kad augimas galėtų siekti du ir daugiau kartų, sako finansų viceministras Gediminas Norkūnas.

„Tai iš tiesų yra labai didelis šokas. (...) Bent jau augimas istoriškai tikrai yra sparčiausias. Tą situaciją matėme jau praėjusių metų viduryje. Tiesa, tada atrodė, kad tas šokas bus labai laikinas, kad jis truks ne daugiau nei pusę metų. Šiuo metu mes susiduriame su tuo, kad situacija eskalavos ir lūkestis vis dėlto yra, kad aukštos energetinės kainos liks dar kurį laiką.

Kol kas sunku pasakyti, kiek, bet panašu, kad metus, pusantrų mes vis dar galime susidurti su aukštesniu lygiu. Tai mes neišvengsime energetinių išteklių kilimo, tačiau Vyriausybė imasi priemonių, kad tas kilimas būtų suvaldytas“, – patikino viceministras.

Preliminariais skaičiavimais, anot G. Norkūno, ėmusis priemonių, vietoje to, kad dujų kaina paaugtų daugiau kaip du kartus, reguliuojamiems vartotojams ji galėtų augti apie 40 proc. arba 22 centais.

Vertinant galimas elektros kainas, vietoje galimo kilimo iki 33 centų už kilovatvalandę, ėmusis priemonių prognozuojamas augimas siektų apie 40 proc. ir už kilovatvalandę tektų mokėti 22,9 centus.

„Šie skaičiai dar nėra užfiksuoti, bet (...) tai bus atspindėta ir valstybės keičiamame šių metų valstybės biudžete. Kitą savaitę šis projektas bus pristatytas Seimui ir toliau tęsime diskusijas Seimo komitetuose“, – nurodė G. Norkūnas.

Paprašytas patikslinti, ar priemonės bus taikomos ir elektros rinkos liberalizacijos procese jau dalyvaujantiems ir tiekėją pasirinkusiems vartotojams, viceministras patikino, kad paramos priemonės būtų taikomos ir šiems vartotojams.

Be to, atsisakoma anksčiau priimtos priemonės, kai padidėjusios kainos vartotojams turėjo būti išdėstomos per penkerių metų laikotarpį. Kaip argumentavo G. Norkūnas, tokiu atveju vartotojai vis tiek turėtų mokėti daugiau, net ir kainoms sumažėjus, todėl šią naštą, jo teigimu, ketina prisiimti valstybė.

VERT: be valstybės pagalbos, tarifas galėtų augti kartais

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) Dujų ir elektros departamento direktorė Jurga Grudzinskaitė-Gainovskė komitete taip pat teigė, kad preliminarūs skaičiavimai rodo, kad nesiimant papildomų priemonių elektros ir dujų kainos galėtų augti kartais. Jeigu vis dėlto būtų skirta parama ir subsidijos, tiek dujų, tiek elektros kainos galėtų didėti apie 40 proc.

„Be valstybės pagalbos ir subsidijos tarifas iš tiesų galėtų augti kartais. Su valstybės pagalba augimas galėtų būti iki 40 proc.“, – sakė VERT atstovė.

Ji pabrėžė, kad kol tai šie skaičiavimai yra preliminarūs: „Reikėtų pabrėžti, kad šiandien šie visi dydžiai yra modeliuojami kol kas. VERT sprendimus priims tik gegužės antroje pusėje, iki gegužės mėnesio pabaigos. Tik tada iš tiesų paaiškės visos tos tikrosios dedamosios. Čia norėčiau atkreipti dėmesį, kad tai yra modeliuojama situacija, bet kažkokių esminių skirtumų nuo to modeliavimo, tikėtina, nebus ir priimant jau sprendimus.“

J. Grudzinskaitės-Gainovskės atkreipė dėmesį, kad visuomeniniame tiekime, kuriame nustatomi tarifai, kitų metų antrąjį pusmetį dar turėtų pasilikti trečiojo liberalizacijos etapo vartotojai, kurie per metus suvartoja iki 1 000 kWh. Skaičiuojama, kad vidutiniškai šie vartotojai per mėnesį suvartoja 80 kWh.

Atsižvelgiant į tai VERT apskaičiavo vidutinę mokėtiną sumą, kuri siekia šių metų pirmąjį pusmetį siekia 13,36 euro. Jeigu priemonių nebūtų imtasi, skaičiuoja taryba, šiems vartotojams antrąjį pusmetį už tą patį elektros kiekį tektų mokėti 27,3 euro daugiau – 40,66 euro.

Vis dėlto taikant subsidijas, elektros sąskaitą per mėnesį kiltų 5,35 euro iki 18,71 euro, skaičiuoja VERT.

Papildysime.

Skaityti visą pranešimą