Vėjas, sniegas ir žaibai: dalyje Lietuvos vairuotojus antradienį užklupo orų metamorfozės

Prieš 2 metus 183

Nors jau prabėgo pirmasis kalendorinio pavasario mėnuo, žiema dar neleidžia pamiršti apie save. Antradienį dalyje Lietuvos žmones pasitiko itin permainingi orai, vietomis lydimi ne tik gausaus vėjo ir sniego, bet ir žaibų.

Nuo pat ryto socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė dalintis nuotraukomis su vaizdais lauke. Vieni džiaugėsi sugrįžusia žiema ir keliais sniego centimetrais, dengiančiais žolę, kiti tuo metu negalėjo atsistebėti užvirusia kova tarp saulės ir sniego kupinų debesų. Dalis gyventojų tikino sulaukę ir perkūnijos bei griaustinio garsų.

„Perkūnijos susiformavo dėl stipraus vėjo ir atmosferos fronto, kuriame debesų viršūnės pakankamai daug atšalo (iki -53 °C). Susiformavo nemaži oro temperatūros kontrastai (tarp žemės ir debesų viršūnių) ir bum – žaibas“, – skelbia feisbuko grupė „Orai ir klimatas Lietuvoje“.

Anot jos, šiuo metu frontas jau praslinko ir Lietuva yra šaltajame ciklono sektoriuje. „O jame, kaip visada, vyrauja trumpi krituliai. Vasarą būtų trumpi lietūs su perkūnija. O dabar vis iškrenta sniego kruopų (graupelio). Kadangi balandis, tad jos ilgai neužsiguli, greitai ištirpsta“, – skelbia grupė.

Kartu ji pasidalijo netoli Anykščių Jovitos užfiksuotu vaizdo įrašu, kuriame matoma, jog vairuotojus kelyje pasitinka itin stipri pūga, kai matomumas siekia vos keliasdešimt metrų.

Tokie vaizdo įrašai tampa įrodymu, kodėl neverta skubėti keisti padangų į vasarines. LRT.lt primena, jog pagal Kelių eismo taisykles automobilio „apavą“ vairuotojai gali oficialiai pakeisti nuo balandžio 1 d. Visgi, tęsiantis žiemiškiems orams, tą daryti gali būti pavojinga.

Portalo LRT.lt kalbintas saugaus eismo ekspertas Artūras Pakėnas teigė kasmet nesuprantantis, kodėl dalis vairuotojų taip skuba keisti padangų į vasarines.

„Pavasarinis padangų keitimas iš esmės skiriasi nuo rudeninio. Kai rudenį mes keičiame padangas, nuo lapkričio 10 dienos mes negalime naudoti vasarinių padangų. Bet nuo balandžio 10 dienos mes galime naudoti žiemines padangas, tik dygliuotų padangų – ne.

Jei naudojamos žieminės nedygliuotos padangos, tai kol orai yra tokie permainingi, vidutinė paros temperatūra nesiekia 7 laipsnių šilumos, skubėti keisti ratų tikrai neverta. Reikia žiūrėti ne į kalendorių, o į termometrą bei vidutinę paros temperatūrą“, – tvirtino A. Pakėnas.

Eismo specialistas pažymėjo, jog oro temperatūrai nesiekiant 7 laipsnių šilumos vasarinė padanga sukietėja, todėl praranda savo darbines savybes.

„Pastarosiomis dienomis, važiuojant į darbą, Vilniaus centre rytais buvo neigiama temperatūra, rodė ir –4 laipsnius. Tai važiuoti su vasarinėmis padangomis esant tokiai temperatūrai, jeigu būtų ekstremalesnė situacija kelyje, būtų tikrai nekas“, – tikino A. Pakėnas.

Skaityti visą pranešimą