„Vaikų linijos“ psichologė apie smurto prieš vaikus atvejus: šeimoms reikia efektyvesnės pagalbos

Prieš 1 metus 80

Lietuvą vėl sukrėtė smurto prieš vaikus atvejis: per Kalėdas Raseiniuose buvo žiauriai sumušta dvimetė, kuri šiuo metu gydoma Kauno klinikose. Nusikaltimu įtariama mergaitės 19-metė mama ir 22 metų jos draugas. Kodėl Lietuvoje kartojasi tokios tragiškos smurto prieš vaikus istorijos? Kaip LRT RADIJUI sako „Vaikų linijos“ psichologė dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė, dėl to iš dalies kalti mes visi: tėvams, auginantiems vaikus, trūksta tiek specialistų paramos, tiek sąmoningumo ir žinojimo, jog pagalba – pasiekiama ranka.


„Visuomet yra labai liūdna girdėti tokias situacijas ir pati, kaip psichologė, visada galvoju: o ką būtų buvę galima padaryti, kad užbėgtume tokiam įvykiui už akių? (...) Pabandykime pažiūrėti, o ką galime daryti kitaip, kad šeimos gautų efektyvesnę pagalbą, jeigu jos reikia“, – tikina dr. J. S. Jasiulionė.

Psichologės teigimu, šiuo konkrečiu atveju šeimoje, matyt, ir anksčiau buvo kažkokių stresinių situacijų ar emocinių sunkumų, tačiau jiems lig šiol buvo skirta per mažai dėmesio. Anot jos, tam tikru rizikos veiksniu galėjo būti vien tai, jog mama yra labai jauna (19 metų amžiaus – LRT.lt) ir augina ne vieną mažametį vaiką, o dvynukus.

„Matyt, visuomet, kai nepilnametis arba labai jaunas suaugęs žmogus susilaukia vaikų, yra labai svarbu, kad šeimos gydytojai labiau pastebėtų, pavyzdžiui, mamos psichologinę būklę, matytų, kaip sekasi auginti vaikus, ir esant pogimdyvinei depresijai, kažkokioms streso apraiškoms ar emociniams sunkumams, kuriuos tikrai galima pastebėti šalia dirbantiems specialistams, pasiūlytų šeimai kažkokią prieinamą pagalbą“, – LRT RADIJUI dėsto „Vaikų linijos“ psichologė.

Dr. J. S. Jasiulionės teigimu, būtina ugdyti ir pačių tėvų sąmoningumą bei jiems priminti, kad emocinės paramos gali ieškoti ir jie patys, kad ir nuotoliniu būdu.

„Visąlaik norisi tėvams, kurie augina įvairiausio amžiaus vaikus, pasakyti, kad visuomet yra pagalba, ir ji prieinama nuotoliniu būdu. Mes Lietuvoje turime „Tėvų liniją“, į kurią galima kreiptis, jeigu tėvai jaučia, kad yra kažkas labai sudėtinga: tarkime, kažkoks vaiko elgesys veda iš pusiausvyros ir jie nežino, kaip reaguoti“, – pabrėžia psichologė.

Paklausta, ar tėvai iš tiesų išdrįsta paskambinti į „Tėvų liniją“ ir pasakyti, jog jaučia įniršį ar net norą prieš savo vaiką smurtauti, LRT RADIJO pašnekovė tikina iš kolegų išgirstanti, jog tokių atvejų tikrai pasitaiko.

„Kiek tenka bendrauti su kolegomis, tai tikrai žinau, kad tėvai kreipiasi į „Tėvų liniją“ kilus tam tikriems klausimams. (...) [Neaišku], kiek realu, kad labai aukšto streso momentu, kuomet kyla noras išveikti savo susikaupusį pyktį arba kažkokią stiprią emociją, tėvai paskambintų ir kreiptųsi pagalbos.

(...) Iš tiesų, kai mes esame kažkokioje situacijoje su vaiku, kai nesiseka kažkaip su juo susitarti, jo sudrausminti, kažkaip paveikti jo elgesį, tikrai įtampa tėvams paprastai auga. Tai labai svarbu, kad tikrai atpažintume, kada tokia įtampa auga tiek, kad galima susprogti, ir mokėtume atsitraukti, truputėlį nusiraminti ir, būdami ramesnėje būsenoje, ieškotume kažkokios pagalbos arba vėl bandytume iš naujo su vaiku susitarti“, – tvirtina „Vaikų linijos“ psichologė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba

Kontaktai

Emocinė parama teikiama jaunimui

Budi savanoriai konsultantai

Atsako per 2 darbo dienas

Emocinė parama vaikams, paaugliams

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

Pagalba suaugusiesiems

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Atsako per 3 darbo dienas

Atsako per 3 darbo dienas

Pagalba moterims ir merginoms

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

Atsako per 3 darbo dienas

Emocinę paramą teikia savanoriai moksleiviai (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per „Skype“ arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).

Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

I-V 16:00–20:00

VI 12:00–16:00

(išskyrus švenčių dienas)

Emocinė parama pilnamečiams vyrams telefonu.

Internetiniai pokalbiai I-V nuo 18-21val.

Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.

Paslauga nemokama ir teikiama visoje Lietuvoje.

Psichologinės konsultacijos

Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.

Atsako per 2 darbo dienas

Draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms

Atsako per 1 darbo dieną

Darbo dienomis 8:00–22:00

Savaitgaliais ir švenčių dienomis 11:00–19:00

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Atsako per 2–3 darbo dienas

tuesi.lt interneto svetainė, skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui

Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos. tuesi.lt

Viso pokalbio klausykitės LRT RADIJO laidos „60 minučių“ įraše.

Parengė Aistė Turčinavičiūtė.


Skaityti visą pranešimą