Ukrainos didvyriai išlaisvinti: kaip jie atrodo dabar

Prieš 1 metus 74

„Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis iškėlė aiškų uždavinį – susigrąžinti savus didvyrius. Pasiektas rezultatas – mūsų didvyriai laisvi. Įvyko masinis apsikeitimas belaisviais. Jis vyko keliais etapais ir labai skirtingose vietose. Iš rusų nelaisvės pavyko susigrąžinti 215 žmonių. Tai kariai, pasieniečiai, policininkai, jūreiviai, nacionalinės gvardijos, teritorinės gynybos pajėgų personalas, muitininkai, civiliai... Tarp jų –karininkai, vadai, Ukrainos didvyriai, „Azovstal“ gynėjai ir karinę tarnybą einančios besilaukiančios moterys.

Tie, kuriems Rusijos piliečiai norėjo atimti gyvybę, kuriuos vadino nacistais, yra stipriausi mūsų žmonės, nepalaužti nei mūšių, nei nelaisvės. Denisas Prokopenka (Redisas), Sergejus Volynskis (Volyna), Sviatoslavas Palamaras, Denisas Šlega, Olegas Chomenka – tai vadai iš „Azovstal“. Dabar jie gali jaustis saugūs“, – teigiama Ukrainos prezidento administracijos vadovo Andrijaus Jermako pranešime.

Remiantis A. Jermako žodžiais, Ukrainos gynėjų išlaisvinimas – tai privačių Ukrainos prezidento V. Zelenskio ir Turkijos prezidento Recepo Tayyippo Erdogano susitarimų rezultatas.

„Rusų piliečiai norėjo mus šantažuoti manipuliuodami jų gyvybėmis, bet mes nesuteiksime jiems galimybės su kuo nors taip elgtis. Tarp išlaisvintųjų – 10 užsieniečių, kovojusių už Ukrainą, kuriems buvo grasinama mirtimi. Dabar jie Rijado mieste. 200 savų didvyrių pavyko apkeisti į V. Medvedčuką, kuris jau davė visus įmanomus parodymus, o 5 didvyrius iš „Azovstal“ – į 55 rusų belaisvius, kurie mums visiškai neįdomūs. Tai buvo sudėtingas procesas“, – pabrėžė A. Jermakas.

„Džiaugiuosi, kad mūsų vaikinai ir merginos jau laisvi. Dėl to verta gyventi. Kiekvieno ukrainiečio gyvybė mums – pati didžiausia vertybė. Kiekvienas mūsų šalies pilietis bus išlaisvintas. Mes visada susigrąžiname saviškius. Tai didžiulė sėkmė ir aš dėkingas visiems, kurie prisidėjo prie šios operacijos, visiems, kurie atliko šį titanišką darbą. Nuoširdžiai sveikinu mūsų didvyrius, sugrįžusius namo. Suteiksime jiems visą būtinąją pagalbą – medicininę, socialinę ir kokią tik įmanoma. Jų sugrįžimas – tai Ukrainos tautos nuopelnas. Visų ir kiekvieno Ukrainos gynėjo nuopelnas. Nusimato dar daug išmėginimų. Bet mes – šviesos pusėje, o pasaulis – mūsų pusėje“, – parašė A. Jermakas.

„Telegram“ kanale paviešintose nuotraukose matyti, kaip legendiniai Mariupolio gynėjai atrodo dabar:

Ukraina trečiadienį paskelbė, kad apsikeitė belaisviais su Rusija.

Ukraina atgavo rekordiškai daug – 215 – belaisvių, įskaitant karius, vadovavusius Ukrainos pasipriešinimo simboliu tapusios Mariupolio metalurgijos gamyklos „Azovstal“ gynybai.

Rusijai perduoti 55 belaisviai, įskaitant Viktorą Medvedčuką, buvusį Ukrainos įstatymų leidėją ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininką, kaltinamą valstybės išdavyste, pareiškė Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis savo kasdieniame kreipimesi.

Tai buvo didžiausias apsikeitimas tarp Kyjivo ir Maskvos nuo Rusijos invazijos pradžios vasario mėnesį.

Anksčiau trečiadienį 10 karo belaisvių iš šalių, įskaitant Jungtines Valstijas ir Jungtinę Karalystę, buvo perduoti Saudo Arabijai pagal Maskvos ir Kyjivo mainus, sakė V. Zelenskis.

„Mums pavyko išlaisvinti 215 žmonių“, – per televiziją paskelbė Ukrainos prezidento administracijos vadovas A. Jermakas.

V. Zelenskis sakė, kad penki kariuomenės vadai, įskaitant „Azovstal“ gynybos lyderius, buvo nugabenti į Turkiją vykdant iš anksto parengtą ir su turkų prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu suderintą operaciją.

V. Zelenskis pridūrė, kad išlaisvintieji liks Turkijoje „visiškai saugiai ir patogiomis sąlygomis“ iki karo pabaigos.

„Labai sveikintina žinia“

Ukrainos pajėgos ilgą laiką atsisakė pasiduoti „Azovstal“ gamykloje, nors trūko amunicijos ir atsargų, o rusų karių buvo daugiau, todėl visoje šalyje jos buvo giriamos už pademonstruotą didvyriškumą.

Pasak vieno Saudo Arabijos pareigūno, informuoto apie šią operaciją, į karalystę perkelti penki JK piliečiai, du amerikiečiai ir po vieną Maroko, Švedijos ir Kroatijos pilietį.

Rijado pareiškime sakoma, kad jie atvyko į karalystę iš Rusijos ir kad Saudo Arabijos valdžios institucijos „palengvina jų saugaus grįžimo į savo šalis procedūras“.

JK ministrė pirmininkė Liz Truss socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė, kad britų paleidimas yra „labai sveikintina žinia... baigiasi mėnesius trukusi nežinomybė ir kančios jiems ir jų šeimoms“.

L. Truss teigė, kad juos „Rytų Ukrainoje laikė Rusijos remiami parankiniai“, ir padėkojo V. Zelenskiui bei Saudo Arabijai už pagalbą juos išlaisvinant.

JK parlamento narys Robertas Jenrickas tviteryje vieną iš paleistų britų įvardijo kaip Aideną Asliną iš jo rinkimų apygardos. Šis vyras, patekęs į prorusiškų separatistų nelaisvę, birželį buvo nuteistas mirties bausme kaip įtariamas samdinys.

R. Jenricko teigimu, išlaisvinti britai „jau grįžta į JK“ ir kad A. Aslino šeima „pagaliau gali būti rami“.

Tuo metu Baltieji rūmai padėkojo V. Zelenskiui ir Saudo Arabijos sosto įpėdiniui Mohammedui bin Salmanui už tai, kad palengvino mainus.

„Tikimės, kad mūsų piliečiai sugrįš pas savo šeimas“, – sakoma JAV nacionalinio saugumo patarėjo Jake'o Sullivano pareiškime tviteryje.

Pasak Maroko ambasados Rijade pareigūno, sulaikytasis marokietis yra Brahimas Saadounas, kurį apsišaukėliška Donecko „liaudies respublika“ birželį irgi pasmerkė myriop.

Švedų užsienio reikalų ministrė Ann Linde tviteryje pranešė, kad Švedijos pilietis, kuris irgi buvo sulaikytas Donecke, „jau paleistas ir yra sveikas“. Ji taip pat padėkojo Ukrainai ir Saudo Arabijai.

Kroatijos užsienio reikalų ministerija, sakė, kad per mainus paleistas kroatas Vjekoslavas Prebegas, kuris buvo sulaikytas balandį, ir padėkojo Kyjivui bei Rijadui. Ministerija pridūrė, kad namo jis grįš ketvirtadienį.

Mainai įvyko M. bin Salmanui, faktiniam Saudo Arabijos valdovui, „tęsiant (savo) įsipareigojimą vykdyti humanitarines iniciatyvas, susijusias su Rusijos ir Ukrainos krize“, sakoma Rijado pareiškime.

Oficialios Saudo Arabijos naujienų agentūros transliuotame vaizdo įraše matyti, kaip 10 karo belaisvių, išlipusius iš lėktuvo Rijade, pasitinka Saudo Arabijos pareigūnai, o paskui juos palydi į kambarį, kuriame jie kalbasi su savo ambasadų diplomatais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Skaityti visą pranešimą