Šiugždinienė: sportas negali būti priedanga karo nusikaltimams

Prieš 2 metus 152

Vakar Liuksemburge vykusioje ES sporto ministrų Taryboje politikai aptarė, ko sporto srityje galėtų imtis šalys, norinčios apginti europines vertybes ir padėti ukrainiečių tautai, taip pat diskutavo, kokių pokyčių reikėtų, organizuojant ir reglamentuojant sportą Europoje, atsižvelgiant į atsirandančius naujus dalyvius, naujas praktikas ir naujus pilietinės visuomenės lūkesčius, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nuotoliniu būdu posėdyje dalyvavęs Ukrainos sporto ministras Vadym Huttsait dėkojo šalims už paramą ir solidarumą Rusijos agresijos akivaizdoje. Pabrėžė, kad Ukraina gina ne tik savo šalį, bet ir demokratines vertybes. Kreipėsi į ministrus, prašydamas tiek finansinės, tiek moralinės paramos, didinti spaudimą Rusijai, taikyti sankcijas agresoriui, netransliuoti Rusijos ir Baltarusijos sporto renginių ir varžybų, uždrausti finansuoti Rusijoje ir Baltarusijoje rengiamas varžybas, užkirsti kelią Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimui tarptautinėse varžybose.

„Sportas nėra aukščiau politikos ar už politikos ribų. Mes, sporto politikai, turime laikytis tvirtos pozicijos, nes sportas negali būti priedanga karo nusikaltimams ir užuovėja juos palaikantiems ar vykdantiems. Šio tikslo turime siekti susitelkę, kartu su nacionalinėmis ir tarptautinėmis sporto organizacijomis, išnaudodami plačias laisvų ir demokratinių valstybių galimybes. Būtina skubiai svarstyti EK lygiu paramą ukrainiečių aukšto meistriškumo sportininkams ir Ukrainos sporto komandoms, kad jie galėtų dalyvauti tarptautinėse varžybose“, – įsitikinusi Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Lietuva siūlė svarstyti finansinės paramos ukrainiečių aukšto meistriškumo sportininkams ir Ukrainos sporto komandoms klausimą, kad jie galėtų dalyvauti tarptautinėse varžybose, o taip pat su Lenkija ir keliomis kitomis valstybėmis kėlė griežtesnių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai poreikį.

Diskusijoje visos šalys vieningai sutarė, kad šiuo metu svarbiausia – padėti Ukrainai ir solidarizuotis su ja, ieškoti būdų padėti jos sporto bendruomenei, sudaryti sąlygas šios šalies sportininkams varžytis. Europos šalių ministrai minėjo, kad galima būtų svarstyti galimybes pasinaudoti ES finansavimu (programos ,,Erasmus+” galimybėmis, Europos struktūrinių fondų lėšomis).

Sporto politikai akcentavo, kad svarbiausia – išlaikyti Europos sporto modelio pagrindines vertybes, t. y. gerą valdymą, solidarumą, sąžiningą konkurenciją, pagarbą žmogaus teisėms, sportininkų saugumą, net ir atsirandant naujiems dalyviams, naujoms praktikoms ir naujiems pilietinės visuomenės lūkesčiams.

Šiandien Taryboje ES ministrai tariasi, kokių neatidėliotinų veiksmų turėtų būti imamasi švietimo srityje dėl susidariusios situacijos Ukrainoje, kaip geriau valdyti švietimo krizes, kokios galimybės jas iš anksto numatyti ir pasiruošti.

Skaityti visą pranešimą