Šimonytė: Vyriausybė vertins tyrimą dėl vaistų pardavėjų susitarimo dėl antkainių

Prieš 1 metus 87

Konkurencijos tarybai paskelbus, kad dalis Lietuvos vaistų pardavėjų susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainio, premjerė Ingrida Šimonytė teigia, jog Vyriausybė peržiūrės Tarybos tyrimo medžiagą ir vertins, ar reikia tobulinti konkurenciją reglamentuojančius teisės aktus.

Anot jos, tyrimą atlikusi institucija yra nepriklausoma, tad Ministrų kabineto atstovai tyrime nedalyvavo.

„Be jokios abejonės, įvertinus visą Konkurencijos tarybos sprendimo ir bylos medžiagą, vertinsime, ar yra tokie dalykai, kurie turėtų atsispindėti įstatymuose ir kituose teisės aktuose. Bet kol kas galėčiau komentuoti tik tiek, kadangi tokius tyrimus daro nepriklausoma institucija ir Vyriausybė šitiems tyrimams tikrai jokios įtakos nedaro“, – antradienį žurnalistams Seime teigė I. Šimonytė.

Kartu Vyriausybės vadovė pabrėžė, kad Konkurencijos tarybos sprendimas nebus galutinis, o pažeidėjais įvardinti subjektai jį gali skųsti teismui.

„Jie (konkurencijos pažeidimai – ELTA) niekada nebūna lengvai nustatomi ir, kiek žinau, čia tyrimas tęsėsi labai ilgai. Ir tai tikrai nėra galutinis sprendimas, nes, labai tikėtina, kad byla gali atsirasti teismuose, galbūt net ir europiniuose“, – svarstė I. Šimonytė.

Konkurencijos tarybos sprendimą antradienį feisbuke trumpai pakomentavo ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Pasak jo, svarbi žinia yra „nepakankamas vaistų rinkos skaidrumas“.

„Kyla mažai abejonių, kad Konkurencijos tarybos sprendimas yra tik kelio pradžia: bus ir teismai, ir apeliacijos, ir apeliacijų apeliacijos. Tačiau yra daug svarbesnė žinutė, ypač vaistų „trūkumo“ temos eskalavimo kontekste – tai nepakankamas vaistų rinkos skaidrumas. Apie tai ne kartą kalbėjau.

Nuo sausio 1 d. įsigalioja Farmacijos įstatymo pakeitimai, kuriais leis formuoti valstybės vaistų politiką pagal mažiausias Europoje vaistų kainas. Reikia ramiai perskaityti visą Konkurencijos tarybos nutartį, kuri yra nemažos apimties, ir pažiūrėti, kokių dar sprendimų galima imtis, kad gautume žmonėms sąžiningą vaisto kainą.

Priminsiu, kompensuojamais vaistais Lietuvoje naudojasi daugiau nei 1 mln. žmonių. 2023 m. iš PSDF vaistų kompensavimui numatyta skirti apie 490 mln. Eur“, – feisbuko įraše teigia A. Dulkys.

ELTA primena, kad gruodžio 13 d. Konkurencijos taryba nustatė, jog Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) ir 8-ios vaistais prekiaujančios bendrovės susitarė dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių.

Taryba aiškina, kad 2017 m. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), nusprendusi įvertinti, ar reikia keisti vaistinių preparatų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, paprašė LVA pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus. Tarpininkaujant asociacijai, vaistais prekiaujančios bendrovės tarpusavyje suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus įmonių veiklos kaštais.

Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą iš viso skirta baudų už daugiau kaip 72 mln. Eur.

Tuo metu „Gintarinė vaistinė“ ir „Limedika“ atstovai antradienį išplatino pranešimą, kad toks sprendimas neturi teisinio pagrindo, esą įmonės niekada nėra sulaukusios SAM kvietimo ar prašymo pateikti pasiūlymus dėl antkainių. Bendrovės tikina, kad formuodamos savo pasiūlymus neperžengė konfidencialumo ribų, nesikeitė jautria komercine informacija su savo konkurentais, nesitarė dėl antikonkurencinių veiksmų.

Skaityti visą pranešimą