Šimonytė: jei krentanti infliacija virs ilgalaike defliacija, tai gali sukelti neigiamų pasekmių ekonomikai

Prieš 1 metus 52

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigia, kad nors infliacijos mažėjimas iki vienaženklio procento yra pageidautinas, šio proceso peraugimas į defliaciją būtų žalingas. Pasak jos, jeigu ilgiau nei kelis mėnesius vyrautų neigiama infliacija, tai turėtų neigiamų pasekmių ekonomikai ir vartotojams.  

„Na, defliacija nėra labai pageidautinas reiškinys, nes jis ekonomikai turi žalos. Nes kol kas, kol kalbame apie dviženklę infliaciją, mus džiugina tai, kad vyksta disinfliacija. Tai yra, kad infliacija lėtėja ir kiekvieną mėnesį mes matome vis mažesnius skaičius ir turbūt metų viduryje matysime vienaženklį procentą. Atskirais mėnesiais, tikėtina, matysime ir neigiamus infliacijos skaičius“, – radijo stočiai „Znad Wilii“ aiškino I. Šimonytė.

„Bet defliacija, kai mes kalbame apie ilgesnį laiką, tai jau turi kitas makroekonomines pasekmes, kurios nėra labai pageidautinos“, – pridūrė ji.

Premjerė pridūrė, kad geriausia ekonomikai padėtis yra stabili ir nuosaiki 2 proc. metinė infliacija. Anot jos, daugelis Centrinių bankų ir siekia tokio infliacijos lygio.

„Centriniai bankai visame pasaulyje kovoja už tai, ką vadina kainų stabilumu. Bet kainų stabilumu vadina ne nulinį kainų augimą, o vis dėl to, nuolatinį, bet nuosaikų, apie 2 proc. kainų didėjimą“, – tikino I. Šimonytė.

ELTA primena, kad praėjusių metų gruodžio metinė infliacija (lyginant su 2021 m. gruodžiu) sudarė 21,7 proc., praneša Valstybės duomenų agentūra. Tuo metu sausio infliacija, lyginant su praėjusių metų sausiu, sudaro 18,4 proc.

Pasak statistikų, vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 25,2 proc., o paslaugų – 13,2 proc. Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus padidėjo 26,9 proc., rinkos –20,9 proc.

Skelbiama, kad labiausiai infliaciją lėmė kietojo kuro, pieno ir jo produktų, kiaušinių, duonos ir grūdų produktų, elektros, mėsos ir jos produktų, šilumos, maitinimo paslaugų, automobilių, degalų ir tepalų, dujų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, aliejaus ir riebalų, alaus kainų augimas. Vis tik stebėtas garso ir vaizdo priėmimo, įrašymo ir atgaminimo įrenginių, telefonų įrangos kainų sumažėjimas.

Skaityti visą pranešimą