Sankcijas Rusijai jaučia ir paprasti gyventojai: prarandamos darbo vietos ir nesėkmingos įprastų produktų paieškos

Prieš 2 metus 219

Rusijos švietimo ministerija išsiuntinėjo mokykloms rekomendacijas dėl specialių pamokų apie sankcijas ir kaip jos paveiks šalies ekonomiką. Pasak ekspertų, sankcijų poveikį jus ne tik dabartinė, bet ir kitos Rusijos kartos. Tuo metu ne vienai Rusijos įmonei pamokų apie sankcijų poveikį jau nereikia, jos akivaizdžios.

Jei ne karas prieš Ukrainą, per artimiausius metus Rusijos ekonomika turėjo atsigauti nuo pandemijos padarinių, prognozavo ekspertai, tačiau dabar stoja įmonės, žmonės netenka pragyvenimo šaltinio, stringa bankai, o „vartojimo“ krizė panaši paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžią – dėl sankcijų nutrūkusi tiekimo grandinė ir nestabilus rublis.

Kalugos miestas – mokslininko Konstantino Ciolkovskio gimtinė, astronomijos lopšys, bet dabar čia rūpi daug žemiškesni dalykai. Milijardinės investicijos buvo miesto gyvybės šaltinis: Kalugoje buvo trijų pasaulio automobilių pramonės milžinų – „Volkswagen“, „Stellantis“ ir „Volvo“ – įkurtos įmonės. Tačiau „Volkswagen“ gamykla, kurioje dirba daugiau nei keturi tūkstančiai žmonių, dar kovo pradžioje sustabdė gamybą. „Volvo“ įmonė, išleidžianti sunkvežimius ir įdarbinusi 600 žmonių, taip pat apmirusi, nes trūksta komponentų, nutrūko tiekimo grandinė. Padėtis – kaip sugriuvus Sovietų Sąjungai, kai įmonė atsidūrė vienos, o žaliavos – kitos valstybės teritorijoje. Tačiau įmonių vadovai nedrįsta įvardyti, kas dabar dėl to kaltas.

„Priežastis yra puikiai žinoma – nestabili politinė situacija pasaulyje, todėl ir negalime gaminti automobilių“, – teigia profsąjungų vadovas Aleksandras Abrosimovas.

Dėl sankcijų draudžiama Rusijai tiekti amerikietiškas mikroschemas, tai didelis smūgis aviacijai ir kosmoso projektams. Kalugoje sunki padėtis ir vaistus, maisto produktus, televizorius gaminančiose įmonėse.

„Ir anksčiau būta tiekimo nesklandumų – detalių ar mikroschemų... Bet dabar visai kita padėtis, daug rimtesnė“, – tvirtina sandėlininkas Aleksandras Netesovas.

To, ko nedrįsta įvardyti Kalugos gyventojai, atsispindi ir parduotuvių lentynose – tenka išleisti dvigubai daugiau pinigų nei iki sankcijų.

„Dabar išleidžiu 2–3 tūkstančius rublių, anksčiau užtekdavo 1–1,5 tūkstančio“, – pasakoja suvirintojas Pavelas Tregubovas.

Visame pasaulyje juntamas brangymetis, tačiau kitų šalių gyventojams nereikia kaip Rusijoje ieškoti būtiniausių dalykų – sauskelnių, įklotų moterims ar popieriaus biurams, jau nekalbant apie cukrų. Žinomų prekės ženklų nelieka, dauguma pasitraukė iš Rusijos rinkos, o vietinės maisto pramonės padėtis – kaip ir sunkiosios. Gerai padėtį iliustruojančiu pavyzdžiu gali būti jogurto gamyba: pienas – Rusijos karvių, o jogurtui būtinos bakterijos yra importuojamos, kaip ir pakuotės.

„Valdžia sako, kad tai ne jos kaltė, o mums visai nesvarbu, kas kaltas, mums reikia valgyti ir gerti. Nesijaudinkite, išgyvensime. Vaikystėje, būdama penkerių, išgyvenau karą, dabar sena – ir vėl karas“, – piktinasi Kalugos gyventoja Vera Ivanova.

Ši Kalugos gyventoja tikriausiai dar nežino, kad už žodį „karas“ dabar jai gresia kalėjimas. Atviriau kalbėti apie užgriuvusius sunkumus nenori Toljačio miesto, kuris ne vienai kartai buvo vietinės automobilių pramonės sostinė, gyventojai. Prieš pusšimtį metų Toljatyje gaminami automobiliai buvo daugelio Sovietų Sąjungoje svajonė, dabar esą net truputį gėda būti tokio automobilio savininku. Dėl sankcijų gamyklai „AvtoVAZ“ ir visam Toljačiui sunkūs laikai, įmonės darbininkai turi uždarbiauti pogrindinėse dirbtuvėse.

„Dirbu vienintelis šeimoje. Du maži vaikai, žmona dabar nedirba, prižiūri kūdikį. Aš vienintelis šeimos maitintojas, turiu dirbti dviejuose darbuose, bet ir to dabar neužtenka“, – teigia mechanikas Leonidas Emčanovas.

Pasak Vakarų žiniasklaidos, likus mėnesiui iki karo prieš Ukrainą, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui centrinio banko ir valstybinių bankų atstovai pateikė sankcijų padarinių vertinimus. Tuomet buvo prognozuojama, kas laukia pripažinus separatistinius Luhansko ir Donecko darinius. Ekspertai spėja, kad infliacija Rusijoje šiemet pasieks mažiausiai 24 procentus, o gamyba smuks į 2009-ųjų lygį. Bet kai dėl karo prieš Ukrainą žiaurumų skelbiamos naujos ir vis griežtesnės sankcijos, dar sunku prognozuoti, kokie bus tikrieji padariniai, teigia Tarptautinis Valiutos Fondas.

Skaityti visą pranešimą