Prezidentūra: sumažėjus elektros kainoms, VERT ir tiekėjai atsakingi, kad vartotojai pajustų žadėtą liberalizavimo naudą

Prieš 1 metus 107

Sausį sumažėjus elektros kainoms, rinkos reguliuotojas privalo stebėti, kad nepriklausomi elektros tiekėjai atitinkamai koreguotų savo pasiūlymų kainas, sako prezidento patarėja Irena Segalovičienė.

Jos teigimu, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) bei nepriklausomi tiekėjai buitiniams vartotojams turi užtikrinti „visą pažadėtą“ elektros rinkos liberalizacijos naudą.

„Tikimės, kad VERT stebi rinką, vertina ir krentant kainoms rinkos dalyviai atitinkamai reaguoja su kainodara. Ir kad būtent VERT darys viską, kad gyventojai pajustų visą pažadėtą liberalizavimo naudą“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja socialinės politikos ir ekonomikos klausimais.

Anot jos, buitiniams vartotojams turi būti užtikrinta elektros tiekimo planų įvairovė, galimybė keisti elektros tiekėją, taip pat tiekėjų konkurencija, „varžantis tarpusavyje bei siūlant klientams kuo patrauklesnes sąlygas“.

„Būtent dabar tai yra tokia situacija, kur iš tikrųjų turime užtikrinti liberalizavimo naudą žmonėms – kad ji būtų jaučiama. Tai tiek mūsų institucijų, tiek tiekėjų atsakomybė“, – pažymėjo ji.

Tuo metu valstybės 2023 m. pirmąjį pusmetį taikoma maksimali 28,5 ct/kWh kompensacija gyventojams, pasak I. Segalovičienės, yra tinkama, turėtų būti taikoma toliau.

„Prezidentas pasisakė už adekvačias kompensacijas šiais metais. Šiandien turime pakankamai adekvatų mechanizmą kompensuoti žmonėms (elektros – ELTA) kainas ir tuo reikia naudotis. Nes tai yra valstybės pagalba, kuria tokiu sunkiu laikotarpiu reikia naudotis“, – kalbėjo G. Nausėdos patarėja.

Skeptiškai vertina galimybę įgyvendinti mokesčių reformą: stebuklo galima tikėtis, bet galimybė labai maža

Prezidento vyriausioji patarėja tvirtina, kad politinis langas, skirtas kompleksinei mokesčių pertvarkai užsidarinėja ir reformos priėmimas Seime prilygtų stebuklui. Nors, pasak jos, mokesčių reformos galimybė vis dar išlieka, tačiau Prezidentūra nustebtų, jeigu ši valdančioji koalicija dar spėtų ją įgyvendinti.

„Prezidentas pabrėžia, kad tas politinis langas, kuris yra skirtas mokesčių pakeitimams, kompleksinei pertvarkai, dėl kurios buvo sukurta darbo grupė, sutelkti ekspertai, suinteresuotos grupės, pateikti pasiūlymai ir t.t., jis užsidarinėja. Mažytis plyšelis iš tiesų dar yra ir stebuklo galima tikėtis, bet iš tikrųjų, žiūrint labai objektyviai ir racionaliai, tikrai tas tarpelis yra labai mažas. Tačiau tokia galimybė išlieka ir tikrai nustebtume, jeigu tai pavyktų padaryti valdančiajai koalicijai“, – teigė I. Segalovičienė.

Prezidento patarėja aiškino, kad mokesčių reformos nepriėmimas Lietuvai šiai dienai labai nenaudingas ir valdantieji, neįgyvendinę mokestinių pakeitimų, bus praleidę „istorinę galimybę“ padidinti mokesčių teisingumą šalyje.

„Iš tiesų turime aiškiai suprasti, kad mokesčių reformos nepriėmimas Lietuvai šiai dienai labai nenaudingas. Visų pirma, iš politinės pusės bus praleista valdantiesiems istorinė galimybė padidinti mokesčių teisingumą, į kurio stoką mums baksnoja ne vieneri metai ir tarptautinės institucijos. Patys matome bei jaučiame šiuos dalykus, kaip mažinti pajamų nelygybę Lietuvoje, šešėlį, didinti valstybės pajamas... Iš tikrųjų tai bus praleista istorinė galimybė pagerinti mūsų šalies ekonomiką, biudžetą, bendrai gerovę Lietuvoje“, – sakė ji.

I. Segalovičienė pažymėjo, kad neįgyvendinus mokesčių reformos gali kilti problemų gauti lėšas iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF fondo). Anot jos, lėšos iš fondo gaunamos tik tuomet, kai jau yra atlikti darbai, o Vyriausybė yra įsipareigojusi spręsti šį klausimą per šiuos ir kitus metus.

„Lietuva yra iškovojusi rekordines Europos Sąjungas lėšas ekonomikos transformacijai, taip vadinamo RRF fondo lėšas. Jo principas yra tas, kad lėšas iš RRF fondo gauname tik tuomet, kada esame jau atlikę darbus, priešingai negu sanglaudos pinigai, kurie eina kartu su darbais. Tai reiškia, kad dabar esame pateikę mokėjimų prašymą ir įsipareigoję atlikti mokesčių pertvarką. Jeigu šių darbų neatliksime, iškyla reali rizika, kad svarbių ES lėšų ekonomikos transformacijai Lietuva gali negauti arba tos lėšos gali vėluoti, susidursime su kitomis problemomis. Tai irgi nėra pozityvus ženklas“, – tikino prezidento patarėja.

Galiausiai, Prezidentūros atstovė pabrėžia ir globos reformos svarbą, kuri, be tinkamo finansavimo, negalėtų būti pakankamai kokybiška ir nešanti esminius pakeitimus.

„Pakabinti ir kiti klausimai, kai kalbame apie mokesčių reformą ir negalime to nematyti. Jos nebuvimas yra žalingas ne tik savaime, bet ir susijęs su kitais gyvenimo aspektais“, – teigė I. Segalovičienė.

Skaityti visą pranešimą