Nausėda įvardijo, ką taisytų biudžeto projekte: 5 eurais didinami vaiko pinigai atrodo neįtikinamai

Prieš 1 metus 66

Prezidentas Gitanas Nausėda akcentuoja, kad valdantieji turėtų būti pasirengę kitų metų eigoje peržiūrėti šiuo metu Seime svarstomą valstybės biudžeto projektą, kadangi neapibrėžtumas dėl energetikos krizės išlieka labai didelis.

Paklaustas, ką konkrečiai keistų šalies pajamų ir išlaidų plane, šalies vadovas įvardijo išmokų, vaikus auginančioms šeimoms, didinimo poreikį.

„Aš pasigendu tam tikrų tikslinių priemonių, konkrečiai per vaiko pinigus, pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Tie 5 kuklūs eurai, kuriuos mes pridėjome, vis dėl to atrodo neįtikinimai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ekonominiai pietūs“ trečiadienį sakė G. Nausėda.

Anot jo, vaikus auginančioms šeimoms būtina padėti „visomis išgalėmis“.

„Manau, kad šitą sumą mes galėtume padidinti ryžtingiau, nes šie žmonės patiria pakankamai didelę naštą, o daro labai daug. Dirba ir svarbiausia, taiso mūsų demografinę situaciją“, – tikino G. Nausėda.

Pateisinama, kad Vyriausybė NPD nusprendė didinti lėčiau nei MMA

Prezidentas mano, kad tai, jog neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) ateinančiais metais augs apie 15 proc. ir nepasivys apie 16 proc. augančios minimalios mėnesio algos (MMA) – pateisinama.

Šalies vadovas atkreipia dėmesį, kad būtent NPD, o ne MMA didinimas reiškia mažėjantį biudžeto pajamų surinkimą.

„Minimali mėnesio alga yra netiesiogiai siejama su biudžetu. Tuo tarpu NPD yra labai fiskališkai motyvuotas dydis. Nuo NPD dydžio labai smarkiai priklauso mokesčių įplaukos. Štai kodėl ne visada pavyksta pasiekti to teoriškai labai patrauklaus varianto, kad NPD sparčiau, negu MMA, kol galiausiai pasiektų minimalios algos dydį“, – kalbėjo G. Nausėda.

Anot prezidento, dar spartesnis NPD didinimas būtų „didelė našta“ biudžetui. Todėl jis akcentavo suprantantis, kodėl Ministrų Kabinetas pasirinko nuosaikesnį sprendimą.

„Pasirinktas šiek tiek atsargesnis NPD didinimo variantas. Aš laikyčiau, kad tai yra pateisinama. Vis tiek tas procentas į vieną ar kitą pusę labai smarkiai nekeičia proporcijos“, – tvirtino jis.

Vis tik, šalies vadovo teigimu, didinti vien MMA, taip pat nebūtų tinkamas pasirinkimas, kadangi visa atlyginimų didėjimo našta atitektų būtent verslui.

„Manau, kad einame teisingu keliu. Šitoje vietoje kritikuoti Vyriausybę dėl to, kad didinama ne 19 proc., o 15 ir 16 proc., manau, atveju nėra esminis dalykas“, – sakė G. Nausėda.

Nejaučia entuziazmo plataus masto PVM lengvatoms

Gitanas Nausėda kritikuoja opozicijos siūlomą pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą būtiniausiems maisto produktams, tačiau sako pateisinantis šios lengvatos taikymą tam tikriems sektoriams, tokiems kaip viešbučiai ir restoranai. Apskritai prezidentas pažymi skeptiškai vertinantis siūlymus taikyti vartojimo mokesčio lengvatas toms kainoms, kurios nėra administruojamos valstybės.

„Nesu labai entuziastingas itin plataus PVM lengvatų taikymo atžvilgiu, kadangi manau, kad PVM lengvatos labiau pasiteisina tose srityse, kur galima tikėtis tam tikro jos perkėlimo į vartotojo kainą“, – teigė G. Nausėda.

Anot prezidento, nėra garantijų, kad pritaikius PVM lengvatą maisto produktams, vartotojai pajaustų realų kainos sumažėjimą.

„Reiškia, kad PVM lengvata būtų skiriama atitinkamam verslo sektoriui. Tai būtų gerai, bet tai kainuoja tikrai labai didelius valstybės pinigus“, – tvirtino jis.

Be to, G. Nausėda atkreipia dėmesį, kad su deficitiniu valstybės biudžeto projektu Vyriausybei pateikus ir pagalbos verslui paketą, opozicija išsakė kritiką dėl tvarių valstybės pajamų bei kėlė klausimus dėl tokių priemonių finansavimo šaltinių.

„Šiame kontekste daryti sprendimus, kurie dar ženkliai sumažintų PVM įplaukas, o tai yra pagrindinis mūsų mokestis biudžete, būtų nelabai atsakinga. Ir svarbiausia, tai nesuteiktų garantijos, kad vartotojas tikrai gaus naudą, kurios mes tikėjomės“, – aiškino jis.

Vis tik šalies vadovas pažymėjo pateisinantis PVM lengvatos taikymą konkretiems sektoriams, tokiems kaip maitinimo ar apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms, kadangi būtent šie verslai yra atsidūrę „kritinėje būklėje“.

„Šiuos lengvatinius tarifus įvedėme šiek tiek anksčiau, siedami su pandemijos pasekmėmis. Susiformavo tam tikri lūkesčiai. Dabar manau, kad Vyriausybė tapo savotiška tų lūkesčių įkaitė ir nusprendė pasirinkti saliamonišką kelią. Vienu atveju nustatyti neterminuotą lengvatos pratęsimą, o restoranų atžvilgiu pratęsti iki liepos mėnesio“, – sakė G. Nausėda.

Skaityti visą pranešimą