Ministerija elektrą gaminančiam verslui siūlo jos perteklių apskaityti eurais

Prieš 1 metus 72

Energetikos ministerija siūlo keisti apskaitos modelį verslo įmonėms, gaminančioms ir vartojančioms elektrą, – jų į tinklą patiekta perteklinė energija būtų apskaitoma eurais, o ne kilovatvalandėmis.

Ministerija ketvirtadienį pranešė parengusi tai numatančių Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pataisų paketą.

Pasak energetikos viceministrės Daivos Garbaliauskaitės, naujas apskaitos modelis („net billling“) skatintų įmones siekti energetinio tvarumo, investuoti į kaupimo įrenginius, reaguoti į rinkos kainų dinamiką.

Pagal šį modelį perteklinę elektrą tiekėjas parduoda biržoje, o už gautus pinigus vėliau nupirkta elektra grąžinama vartotojui.

Pasak ministerijos, virtualioje vartotojo sąskaitoje būtų kaupiama lėšų suma, apskaičiuojama pagamintos ir į tinklus patiektos elektros kiekį padauginus iš su tiekėju sutartos arba valandinės biržos kainos.

Pataisos, jei joms būtų pritarta, įsigaliotų nuo liepos 1 dienos ir būtų taikomos tik naujiems gaminantiems vartotojams – juridiniams asmenims, išskyrus energetines bendrijas.

Ministerijos teigimu, saulės elektrines turintiems buitiniams gaminantiems vartotojams ir toliau bus taikomas dvipusės apskaitos („net metering“) apskaitos modelis. Pagal jį perteklinė bei nepanaudota elektra tiekiama į tinklus ir vėliau per kaupimo laiką susigrąžinama.

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, gaminančių elektros vartotojų skaičius Lietuvoje viršiją 50 tūkst., o bendra saulės elektrinių įrengtoji galia siekia daugiau nei 550 megavatų (MW). Daugiau nei 46 tūkst., arba 93,6 proc. šių vartotojų yra gyventojai, beveik 4 tūkst., arba 7,7 proc. – įmonės ar įstaigos.

Skaityti visą pranešimą