„Lenkija ir Lietuva rems Ukrainą tol, kol to reikės“: Morawieckis ir Šimonytė lankosi Kyjive

Prieš 1 metus 59

Šeštadienį Kyjive lankosi Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė ir Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis. „Ukrainą, Lietuvą ir Lenkiją vienija bendros vertybės ir vizijos, kaip atremti Rusijos agresiją ir artėti prie mūsų pergalės“, – „telegram“ kanale apie susitikimą su kolegomis parašė Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis. 

Ukrainos premjeras nurodė, kad Liublino trikampio formatu aptartos aktualijos ir iššūkiai. Šalių premjerai aptarė tolimesnę paramą nuo Rusijos karinės agresijos besiginančiai Ukrainai ir pabrėžė Rusijos atsakomybę už sistemingai vykdomus karo nusikaltimus, pažymėdami Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos solidarumą ir bendrus tikslus trišalėje deklaracijoje.

Nurodoma, kad šalys:

  • patvirtino esantį pasirengimą suaktyvinti diskusiją NATO dėl Ukrainos kvietimo į stojimo derybas, atsižvelgiant į artėjantį viršūnių susitikimą Vilniuje.
  • pabrėžė tolesnio karinės, finansinės ir humanitarinės pagalbos Ukrainai stiprinimo svarbą, taip pat patvirtino tolesnį dalyvavimą atkuriant Ukrainą.
  • parėmė derybų dėl Ukrainos stojimo į ES pradžią iš karto po to, kai Europos Komisija priėmė teigiamą vertinimą dėl rekomendacijų dėl narystės paraiškos įgyvendinimo.

„Praėję metai įrodė, kokia svarbi yra mūsų šalių ir tautų vienybė. Stengiamės toliau stiprinti partnerystę ir bendrą ateitį vieningoje Europoje“, – pabrėžė Ukrainos premjeras.

Šimonytė: mūsų tautas prieš kelis amžius vienijęs šūkis „Už jūsų ir mūsų laisvę“ nepraranda reikšmės ir šiandien

„Džiaugiuosi, kad šis Liublino trejeto susitikimas įvyko čia, Kyjive, laisvos Ukrainos sostinėje, šalyje, kuri šiandien ginasi nuo agresoriaus smūgių, nukreiptų prieš taisyklėmis grįstą pasaulio tvarką, kuri gina ir pačius laisvės bei demokratijos principus. Todėl mūsų tautas prieš kelis amžius vienijęs šūkis „Už jūsų ir mūsų laisvę“ nepraranda reikšmės ir šiandien – tai yra įpareigojimas, kuriuo seksime.

Šios dienos susitikime patvirtinome mūsų sutarimą toliau stiprinti trišalį bendradarbiavimą, visų pirma gynybos ir energetikos srityse, o taip pat siekti Rusijos tarptautinės atsakomybės už vykdomus nusikaltimus, įskaitant per Tarptautinio tribunolo Rusijos agresijos nusikaltimui tirti įsteigimą“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

Trišalėje deklaracijoje smerkiami Rusijos karinių pajėgų vykdomi sistemingi karo nusikaltimai, įskaitant tikslingus, beatodairiškus išpuolius prieš civilius ir viešąją infrastruktūrą, prievartiniai Ukrainos piliečių, taip pat ir vaikų, perkėlimai iš laikinai okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją, šalys deklaracijoje pabrėžia būtinybę didinti spaudimą Rusijai tarptautinėmis sankcijomis, apribojant jos galimybes tęsti karą ir vykdyti šiuos bei kitus nusikaltimus Ukrainoje, siekis plėsti šalies agresorės tarptautinį izoliavimą.

Šeštadienį Kyjive įvykęs premjerų Liublino trikampio susitikimas – antrasis nuo šio formato įsteigimo pradžios. Ministrė pirmininkė I. Šimonytė pakvietė trečiąjį susitikimą kitąmet surengti Lietuvoje.

Lenkijos premjeras Morawieckis: arba Ukraina nugalės, arba pralaimės visa Europa

Rusijos sukeltame kare gali būti tiek vienas rezultatas: arba Ukraina nugalės, arba pralaimės visa Europa, šeštadienį Kyjive pareiškė Lenkijos premjeras.

„Europa pernelyg vėlai pastebėjo Rusijos keliamą grėsmę, todėl šiandien negalime delsti teikti Ukrainai pagalbą. Šis karas baigsis, kai bus atgautas kiekvienas namas, kiekviena mokykla, kiekviena ligoninė ir kiekvienas kelias“, – pabrėžė M. Morawieckis.

Premjeras patikino, jog Lenkija tarptautinėje arenoje yra Ukrainos pusėje, kadangi jo šalis yra laisvės pusėje. „Lenkija, ir, esu įsitikinęs, Lietuva rems Ukrainą tol, kol to reikės“, – sakė jis.

🇺🇦 Premier @MorawieckiM w #Kijów złożył symboliczną wiązankę przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.

Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33 i był wynikiem zbrodniczej polityki Związku Radzieckiego. pic.twitter.com/QDpqhvOcBr

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 26, 2022

Lenkijos vyriausybės vadovas priminė, kad lapkričio 26-oji Ukrainoje yra Didžiojo bado ir politinių represijų aukų atminimo diena.

„Susitinkame per Rusijos komunistinio režimo dirbtinai sukelto bado 90-ąsias metines. Šiandien pasauliui vėl gresia badas, kurį Rusija nori sukelti Afrikoje ir Azijoje“, – pažymėjo M. Morawieckis.

Lapkričio 26 d. Ukrainoje ir visame pasaulyje vyksta memorialiniai renginiai, skirti Didžiojo Ukrainos badmečio 90-osioms metinėms.

Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje sovietų valdžios dirbtinai sukelto bado aukomis tapo milijonai ukrainiečių.

Skaityti visą pranešimą