Kuodis apie rublio stiprėjimą: žmonės nevalgo pinigų, jiems reikia prekių, o jų nėra

Prieš 2 metus 160

Nors Rusijos rublis užsienio valiutų atžvilgiu ir sustiprėjo, žmonės pinigų nevalgo, jiems reikia prekių, o jų eksportas į Rusiją yra apribotas, sako ekonomistas Raimondas Kuodis. 

Rusijai užpuolus Ukrainą rublio vertė euro atžvilgiu smuko daugiau nei 50 proc. Tačiau nuo karo praėjus daugiau nei mėnesiui, kruvinoji valiuta ne tik atgavo prarastas pozicijas, bet ir viršijo prieškarinį lygį.

Vis dėlto, Lietuvos banko valdybos narys, ekonomistas Raimondas Kuodis tikina, kad dėl Rusijos rublio stiprėjimo eilinis rusas geriau negyvena, nes įsigyti užsienyje pagamintų prekių jam darosi vis sunkiau.

„Mes labai sureikšminame finansų reikšmę pasaulyje ir savo gyvenamuose. Tačiau naudą ir džiaugsmą mums kelia prekių vartojimas, o ne stipresnio ar silpnesnio rublio turėjimas. (...) Rusai pinigų nevalgo, jiems reikia prekių, o jų nėra dėl oficialių sankcijų ir pasaulio žmonių boikoto“, – teigia ekonomistas.

R. Kuodis taip pat pažymėjo, kad stiprėjantis rublis tik parodo, kad Vakarų įvestos sankcijos veikia.

„Mes dažnai žiūrėdami iš klaidingos vyraujančios paradigmos nematome reiškinių esmės, o reiškinių esmė yra ta, jog rublio stiprėjimas rodo, kad sankcijos santykinai veikia. Prekybos perviršis, kuris dėl to formuojasi Rusijoje, yra nenaudingas tai visuomenei, nes žmonės vartoja ne rublius, o prekes. Jei jie negali įsigyti prekių, tai kas iš tų rublių, užsienio rezervų turėjimo ar gražios statistikos prekybos balanse“, – dėsto jis.

Rublio stiprėjimą lemia rekordinės Rusijos eksporto pajamos

Banko „Luminor“ vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, rublio stiprėjimą lemia rekordinės Rusijos eksporto pajamos, kurios 2022 m. I ketv. sieks apie 145 mlrd. eurų.

„Rusijos eksporto pajamas visų pirma didina energetinių bei kitų žaliavų (metalų, medienos, kviečių) kainų kilimas, kuris su kaupu kompensuoja mažėjančias (o labiau reikėtų sakyti – mažėsiančias) eksporto apimtis. Pavyzdžiui, Rusija, nepaisant įvestų sankcijų, šiais metais, tikėtina, gaus daugiau pajamų iš naftos eksporto nei 2021 ir 2020 metais. Panaši situacija ir su kitų žaliavų eksportu, o turint omenyje, kad žaliavų eksportas dominuoja Rusijos eksporto struktūroje (80–90 proc.), žaliavų kainų kilimas padidins bendras Rusijos eksporto pajamas“, – „Facebook“ paskyroje rašė ekonomistas.

Ž. Maurico teigimu, rublio kursą taip pat stiprina Rusijos įvestos kapitalo kontrolės priemonės.

„Pirma, visos Rusijos įmonės yra įpareigotos 80 proc. gaunamų eksporto pajamų užsienio valiuta keisti į rublius, o tai didina rublio paklausa.

Antra, užsienio investuotojams neleidžiama parduoti turimų savo aktyvų Rusijoje, o tai mažina rublio pasiūlą.

Trečia, Rusijos gyventojams yra apribotos galimybės išsikeisti rublius į užsienio valiutą, o tai taip pat mažina rublio pasiūlą“, – vardija Ž. Mauricas.

LRT.lt taip pat primena, kad galimybė disponuoti užsienio valiutą apribota ir vietiniams gyventojams. Pavyzdžiui, turintiems sąskaitoje užsienio valiutos, iki rudens leista banko skyriuje išsiimti iki 10 tūkst. JAV dolerių.

Taip pat iki 2022 m. rugsėjo 9 d. uždrausta keisti rublius į užsienio valiutą.

Skaityti visą pranešimą