Klausiate – atsakome. Ar tamsiu metu kelyje gali stabdyti nežymėtas policijos automobilis?

Prieš 1 metus 59

Prieš keletą savaičių Lietuvą apskriejo žinia – policijos pareigūnais apsimetę nusikaltėliai iš Ukrainos piliečio kelyje Kaunas–Marijampolė–Suvalkai tamsiu paros metu pagrobė 12 mln. grivinų (daugiau nei 305 tūkst. eurų). Nukentėjusiojo teigimu, nusikaltėlių automobilis buvo su švyturėliais, asmenys dėvėjo šviesą atspindinčias liemenes. 

Po šio įvykio viešojoje erdvėje iškeltas klausimas – ar tamsiu paros metu policijos pareigūnai gali stabdyti vairuotojus su skiriamaisiais ženklais nepažymėtais tarnybiniais automobiliais?

Kad policijos pareigūnai vykdo neviešą patruliavimą bei nežymėtais automobiliais medžioja Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidėjus, žino beveik visi. Tiesa, dažniausiai apie tokias pareigūnų „akcijas“ vairuotojai įspėja kitus dieną. O kaip yra su neviešu patruliavimu tamsiu paros metu?

Kaip LRT.lt informavo Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė, tamsoje pareigūnai stabdyti transporto priemonių nežymėtais automobiliais negali.

„Tamsiuoju paros metu policijos pareigūnas, stabdydamas transporto priemonę, turi dėvėti uniformą su šviesą atspindinčiais elementais: vilkėti specialiąsias liemenes, mūvėti rankogalius ar turėti kitų šviesą atspindinčių elementų.

Patrulis turi būti sudarytas ne mažiau kaip iš dviejų policijos pareigūnų, turinčių specialiomis spalvomis nudažytą ir policijos skiriamaisiais ženklais pažymėtą motorinę transporto priemonę, ir stabdyti transporto priemonę šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu, įjungęs patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos ir (arba) raudonos spalvos švyturėlius“, – portalui aiškino J. Liutkienė.

Kartu ji pridūrė, kad uniformuoto policijos pareigūno reikalavimas sustabdyti transporto priemonę taip pat gali būti išreiškiamas įjungus specialiomis spalvomis nudažyto ir policijos ženklu pažymėto automobilio švieslentę su užrašu „STOP POLICIJA“ arba „STOP“.

LKPT atstovė atkreipė dėmesį, kad pareigūnų darbą apibrėžia Policijos pajėgų vienetų veiklos organizavimo aprašas. Juo vadovaujantis, tamsiuoju paros metu pareigūnams rekomenduojama stabdyti transporto priemones apšviestuose kelio ruožuose.

Jeigu stabdomiems vairuotojams kyla įtarimų, ar juos iš tiesų stabdo policijos pareigūnai, anot J. Liutkienės, derėtų nedelsiant imtis prevencinių veiksmų ir jokiu būdu nestoti automobiliui, kuris nėra pažymėtas specialiaisiais ženklais.

„Kilus pagrįstų įtarimų, kad stabdo ne policijos pareigūnai, nederėtų sustoti. Reikėtų skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112, informuoti operatorių dėl kilusio įtarimo, nurodyti savo važiavimo vietą ar kryptį. Taip pat klausyti operatoriaus nurodymų. Be to, skambinant derėtų nepamiršti laikytis Kelių eismo taisyklių. Jei vairuotojas važiuoja ne vienas, geriausia, kad skambintų keleivis“, – patarė J. Liutkienė.

Vairuotojams primenama, kad nepaklusimas uniformuoto aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno, valstybinių miškų apsaugos pareigūno, Lietuvos Respublikos muitinės pareigūno, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūno, savivaldybių institucijų arba jų įgaliotų įstaigų kelių transporto priežiūros tarnybų ar Lietuvos transporto saugos administracijos pareigūno teisėtam, aiškiai išreikštam reikalavimui sustabdyti transporto priemonę užtraukia baudą nuo 850 iki 1 200 eurų.

Skaityti visą pranešimą