Kauno klinikose registruotas 45-asis efektyvus organų donoras – paaukotos jo kepenys, inkstai, ragenos ir kraujagyslinis audinys

Prieš 1 metus 93

Kauno klinikose registruotas 45 efektyvus organų ir audinių donoras šiais metais, pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose mirusio žmogaus artimieji netekties akimirką nusprendė padėti sunkiai sergantiems pacientams ir pritarė organų ir audinių donorystei. Po atliktų tyrimų buvo nustatyta, kad organų ir audinių transplantacijai tinka donoro kepenys, inkstai, ragenos ir kraujagyslinis audinys.

Kepenų ir inkstų transplantacijos jų laukusiems recipientams buvo atliktos LSMUL KK, o ragenos ir kraujagyslinis audinys perduoti Audinių bankui.

Transplantacijų laukia šimtai

Reanimacijos skyriuje taikomos visos teisės aktuose numatytos gaivinimo priemonės, daroma viskas, kad žmogaus gyvybė būtų išgelbėta. Jei jos nebepadeda – konstatuojamas mirties faktas.

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 311 žmonių: 64 laukia inksto, 31 – širdies, 9 – plaučių, 4 – širdies-plaučių komplekso, 48 – kepenų, 155 – ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Skaityti visą pranešimą