Kambodžos teismas paliko nuosprendį dėl genocido ir bausmę raudonųjų khmerų lyderiui

Prieš 1 metus 81

Jungtinių Tautų remiamas Kambodžos raudonųjų khmerų karo nusikaltimų tribunolas paskelbė galutinį sprendimą, kuriuo patvirtino nuosprendį dėl genocido buvusiam valstybės vadovui Khieu Samphanui (Khjeu Sampanui) – paskutiniam dar gyvam režimo lyderiui – ir jam skirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.

Teismas nurodė, kad 91-erių vyras taip pat kaltas dėl daugybės nusikaltimų žmoniškumui dėl savo vaidmens ultramaoistų režime, valdžiusiame 1975–1979 metais.

Per ketverius metus trukusį teroru paženklintą šio brutalaus režimo valdymą Kambodžoje mirė 2 mln. žmonių.

Tai paskutinis nuosprendis, kurį paskelbė tribunolas, atsiėjęs daugiau kaip 330 mln. dolerių (335,7 mln. eurų) ir patraukęs baudžiamojon atsakomybėn tik penkis raudonųjų khmerų lyderius. Iš jų du mirė bylos nagrinėjimo metu.

„Aukščiausiojo Teismo kolegija mano, kad Khieu Samphano argumentai dėl genocido yra nepagrįsti, ir juos atmeta“, – ilgame sprendime teigė vyriausiasis teisėjas Kongas Srimas.

Teismas taip pat paliko galioti 2018 metų apkaltinamuosius nuosprendžius Khieu Samphanui dėl daugybės nusikaltimų žmoniškumui, įskaitant žmogžudystes, kankinimus ir pavergimą, remdamasis „bendros nusikalstamos veiklos“ principu, net jei jis asmeniškai nedalyvavo visuose nusikaltimuose.

Tačiau teismas panaikino nuosprendžius dėl kelių konkrečių kaltinimų nužudymu ir persekiojimu.

Tribunolas, kuriame dirba tiek Kambodžos, tiek užsieniečiai teisėjai, buvo įsteigtas siekiant teisti ultramaoistinio režimo vyresniuosius lyderius.

Režimo vadas Pol Potas, vadinamas „broliu Nr. 1“, niekada nebuvo teisiamas, nes mirė 1998 metais, dar prieš įsteigiant teismą.

Apkaltinamasis nuosprendis dėl genocido susijęs su etninei mažumai priskirtų vietnamiečių, kuriuos raudonieji khmerai laikė klastingais vidaus priešais, persekiojimu.

Vyriausiasis teisėjas teigė, kad kaltinimai susiję su „baisiausiais įvykiais“ raudonųjų khmerų kruvino valdymo laikotarpiu.

Teisingumas

Khieu Samphanas sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje teisme ir per ausines įdėmiai klausėsi ilgo sprendimo.

Išklausyti nuosprendžio į teismo salę susirinko apie 500 žmonių, įskaitant raudonųjų khmerų nusikaltimus išgyvenusius žmones, budistų vienuolius, diplomatus ir vyriausybės pareigūnus.

„Noriu teisingumo visoms aukoms, nes mes labai daug kentėjome. Pol Poto režimas buvo labai žiaurus“, – naujienų agentūrai AFP sakė žiaurumus išgyvenęs 67 metų You Soeunas.

2018 metais byloje kartu su Khieu Samphanu už genocidą ir kitus nusikaltimus, įskaitant priverstines santuokas ir išprievartavimus, iki gyvos galvos nuteistas ir „brolis Nr. 2“ Nuon Chea.

Nuon Chea mirė 2019 metais.

2014 metais teismas abu vyrus nuteisė kalėti iki gyvos galvos už nusikaltimus žmoniškumui kitoje byloje, susijusioje su priverstine Pnom Penio evakuacija 1975 metų balandį, kai raudonųjų khmerų pajėgos sostinės gyventojus ištrėmė į kaimo darbo stovyklas.

Vienintelis kitas tribunolo nuteistas raudonųjų khmerų lyderis buvo Kaingas Guekas Eav, dar žinomas kaip Duchas, liūdnai pagarsėjusio kankinimų tardymo centro S-21, kuriame buvo nužudyta apie 18 000 žmonių, viršininkas.

Jis taip pat mirė praėjus keleriems metams po nuosprendžio paskelbimo.

Buvęs kruvino režimo užsienio reikalų ministras Ieng Sary (Ieng Saris) ir jo žmona mirė taip ir nestoję prieš teismą, nors jiems buvo pareikšti kaltinimai.

Nors šis tribunolas, kuris anksčiau vadinosi Kambodžos teismų specialiaisiais rūmais (ECCC), priėmė vos kelis apkaltinamuosius nuosprendžius, ekspertai teigia, kad jis atliko vertingą darbą skatindamas nacionalinį susitaikymą.

Ankstesniuose apeliacinio skundo svarstymuose Khieu Samphano advokatai kaltino tribunolą „selektyviu požiūriu“ į parodymus ir teisinių kriterijų taikymu, kurių jis negalėjo žinoti prieš daugiau kaip 40 metų, kai nusikaltimai buvo įvykdyti.

Skaityti visą pranešimą