JT žmogaus teisių vadovo siūlymas atvykti į Iraną buvo sutiktas tyla

Prieš 1 metus 59

Irane jau du mėnesius vyksta demonstracijos, kurias paskatino 22 metų Mahsos Amini mirtis areštinėje po to, kai ji buvo suimta dėl tariamo griežto šalies moterų aprangos kodo pažeidimo. Protestai išaugo į platų judėjimą prieš valdančiąją teokratiją.

V. Türkas praėjusį mėnesį pradėjo dirbti Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro pareigose.

„Nuo tada, kai pradėjau eiti vyriausiojo komisaro pareigas, du kartus buvau susitikęs su Irano valdžios atstovais, – sakė jis žurnalistams prieš JT Žmogaus teisių tarybos posėdį, sušauktą aptarti, ar pradėti aukšto lygio tyrimą dėl Teherano vykdomų represijų. – Pasisiūliau nuvykti į Iraną, taip pat pasiūliau aktyviau dalyvauti Irane – mes ten neturime biuro – bet kol kas nesulaukiau atsakymo.“

V. Türkas sakė, kad jis taip pat kalbėjosi su Teheranu dėl mirties bausmės taikymo, ypač nepilnamečių nusikaltėlių atžvilgiu.

„Ir vėl nesulaukėme atsakymo į savo raginimus nutraukti šių bausmių taikymą“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie Irano dalyvavimo įvairiuose JT žmogaus teisių mechanizmuose perspektyvą, jis pridūrė: „Viltis niekada neblėsta.“

„Kol kas tai nebuvo pats perspektyviausias požiūris, – sakė jis apie Teherano atsisakymą įsileisti JT specialųjį pranešėją žmogaus teisių klausimais Irane. – Galime tik tikėtis, kad šis požiūris pasikeis.“

Pirmą kartą kalbėdamas Žmogaus teisių taryboje ir pradėdamas specialiąją sesiją dėl protestų Irane, V. Türkas ragino nedelsiant nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir teigė, kad pokyčiai yra neišvengiami.

„Tai solidarumo su Irano žmonėmis žinia, ir mes tikimės, kad ji paskatins valdžios institucijas pakeisti kursą dėl to, kas priešingu atveju taptų tikra nepaprastąja padėtimi žmogaus teisių srityje“, – sakė jis.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.

Skaityti visą pranešimą