Elektros kainų kompensacijos pasiektų ne visus: naudos sulauktų gyventojai, mokantys daugiau nei 23 ct/kWh

Prieš 2 metus 233

Energetikos ministerija yra numačiusi iš dalies kompensuoti elektros tiekimo brangimą visiems buitiniams vartotojams – ir tiems, kurie gauna visuomeninio tiekimo paslaugą, ir tiems, kurie yra pasirinkę nepriklausomą elektros tiekėją. Vis dėlto kompensacijas gautų ne visi – numatoma subsidijuoti kilovatvalandės tarifą tiems, kurie už ją moka daugiau nei 23 centus.

Nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems gyventojams iš biudžeto ketinama kompensuoti maždaug 9 centus už kilovatvalandę.

Energetikos viceministrės Ingos Žilienės aiškinimu, gyventojas gaus sąskaitą, kurioje matys, kokia yra reguliuojama kaina ir kokia yra valstybės skiriama subsidija.

„Pavyzdžiui, minus 9 centai. Tada gaus galutinę sąskaitą, kuri bus mažesnė. Mūsų siekis ir yra, kad parama pasiektų ne įmones, tačiau galutinį gamtinių dujų ir elektros vartotoją. Jie sąskaitoje matys subsidijos dydį. Tokiu būdu tiek reguliuotojas, tiek mes, tiek lėšų administratorius galės kontroliuoti, kad tiekimo įmonės teisingai pritaiko subsidiją“, – LRT RADIJUI komentavo I. Žilienė.


Anot jos, subsidiją gautų ir tie gyventojai, kurie pasirinks nepriklausomą tiekėją nuo liepos 1 d., ir tie, kurie jau yra tai padarę, bet tik tokiu atveju, jei jiems nustatytas tarifas bus didesnis nei 23 ct/kWh.

„Schema bus tokia pati. Gyventojas gaus sąskaitą iš nepriklausomo arba visuomeninio tiekėjo „Ignitis“, joje matys tarifą pagal planą ir tada taip pat turės matyti subsidijos dydį, pavyzdžiui, minus 9 ct/kWh ir galutinė sąskaita jau sudauginus visas šias dedamasias. Taip kad subsidijos dydis būtinai turėsis matytis sąskaitoje“, – teigė viceministrė.

Vis dėlto tie, kurių elektros tarifas būtų mažesnis nei 23 ct/kWh, kompensacijos negautų.

Energetikos ministerija šiuo metu diskutuoja su Energijo skirstymo operatoriumi (ESO) ir Finansų ministerija, kaip būtų galima administruoti subsidijos skyrimo mechanizmą.

„Tikrai informuosime ir rinkos dalyvius, ir nepriklausomus tiekėjus, kad tikrai žinotų, kaip tas mechanizmas veiks. Šiuo metu dėliojame teisinę bazę, bet bus vienas administratorius, t.y. ESO“, – tvirtino energetikos viceministrė.

Tiesa, nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo atidėti neketinama. Šie metai paskutiniai, kai gyventojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Sprendimą priėmė jau daugiau kaip trečdalis, tačiau pasirinkti dar turi daugiau kaip milijonas vartotojų.

LRT.lt primena, kad pernai pratęsus elektros tiekėjo pasirinkimo terminą, šiemet pasirinkti tiekėją turi tiek patenkantieji į antrąjį liberalizavimo etapą, tiek į trečiąjį. Atitinkamai iki šių metų birželio 18 d. turi pasirinkti gyventojai, sunaudojantys 1–1,5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) energijos, o iki 2022 m. gruodžio 18 d. – visi likę.

Skaityti visą pranešimą