Bidenas: JAV nenusigręš nuo Vidurinių Rytų

Prieš 1 metus 71

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį arabų šalių vadovams pareiškė, kad Vašingtonas ir toliau visapusiškai bus įsitraukęs į reikalus Vidurio Rytuose ir neužleis savo įtakos kitoms pasaulio galybėms.

„Mes nenusigręšime ir nepaliksime vakuumo, kurį galėtų užpildyti Kinija, Rusija ar Iranas“, – sakė J. Bidenas per susitikimą su Persijos įlankos šalių bei Irako, Egipto ir Jordanijos lyderiais Saudo Arabijos Džidos mieste, įsikūrusiame Raudonosios jūros pakrantėje.

Jis taip pat pridūrė, kad „Jungtinės Valstijos ir toliau bus aktyvios partnerės Viduriniuose Rytuose“.

J. Bidenas išdėstė savo regiono strategijos principus, daugiausia dėmesio skirdamas regioniniam bendradarbiavimui, kad būtų galima pasipriešinti grėsmėms.

Prezidentas savo besibaigiančiu vizitu Vidurio Rytuose taip pat siekė įtikinti Rijadą išgauti daugiau naftos, kad sumažėtų šios žaliavos kainos.

Penktadienį jis susitiko su Saudo Arabijos karaliumi Salmanu ir su prieštaringai vertinamu sosto įpėdiniu ir šalies faktiniu valdytoju princu Mohammedu bin Salmanu.

J. Bidenas yra pavadinęs Saudo Arabiją „atstumtąja“ dėl šios šalies žurnalisto ir disidento, JAV gyvenusio Jamalo Khashoggi nužudymo 2018 metais. Amerikiečių žvalgyba yra padariusi išvadą, kad šis veikėjas buvo nužudytas su M. bin Salmano žinia.

Penktadienio vakarą Saudo Arabijos valstybinė žiniasklaida parodė, kaip J. Bidenas pasisveikino su 36 metų princu M. bin Salmanu, susidauždamas su juo kumščiu vienuose Džidos rūmuose.

Tačiau per vėliau vykusį susitikimą JAV lyderis pavadino J. Khashoggi mirtį „pasibaisėtina“ ir sakė įspėjęs princą M. bin Salmaną nesigriebti atakų prieš disidentus.

J. Bidenui 2021 metų pradžioje pradėjus eiti pareigas, jo administracija paskelbė JAV žvalgybos išvadas, kad M. bin Salmanas „pritarė“ operacijai, nukreiptai prieš žurnalistą J. Khashoggi. Jo šiurpus nužudymas Saudo Arabijos konsulate Stambule sukėlė visuotinį pasipiktinimą.

Rijado agentai 2018 metų spalį nužudė laikraščiui „The Washington Post“ straipsnius rašiusį žurnalistą ir sukapojo jo kūną. J. Khashoggi palaikai taip ir nebuvo rasti.

Karalystės pareigūnai neigia, kad sosto įpėdinis kaip nors susijęs su Saudo Arabijos agentų įvykdyta operacija, bet ši žmogžudystė sutepė M. bin Salmano reputaciją.

M. bin Salmanas pirmininkavo šeštadienio viršūnių susitikimo, kuriame karalius Salmanas nedalyvavo, atidarymo sesijai.

Šeštadienį J. Bidenas Džidoje susirinkusiems arabų šalių vadovams sakė, kad „ateitį laimės tos šalys, kurios išlaisvins visą savo gyventojų potencialą... kuriose piliečiai gali kelti klausimus ir kritikuoti vadovus nebijodami represijų“.

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą atskleidė kadaise neįsivaizduotus nesutarimus tarp Vašingtono ir pagrindinių Vidurinių Rytų sąjungininkių Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų – naftos milžinių, kurios tarptautinėje arenoje tampa vis labiau nepriklausomos.

Nė viena iš šeštadienio viršūnių susitikime dalyvaujančių šalių nepasekė JAV pavyzdžiu taikyti sankcijas Rusijai, nors tai yra svarbus J. Bideno administracijos užsienio politikos prioritetas.

Be kita ko, Jungtiniai Arabų Emyratai tapo savotišku finansiniu prieglobsčiu Rusijos oligarchams ir jų daugiamilijoninėms jachtoms, o Egiptas išlieka atviras rusų turistams.

Analitikai teigia, kad nauja pozicija rodo lūžį Persijos įlankos santykiuose su JAV, kurios ilgą laiką buvo regiono gynėjos nuo kaimyninio Irano.

Skaityti visą pranešimą