Apklausos: Kazachstano „rinkimuose“ aiškiai nugalėjo dabartinis prezidentas Tokajevas

Prieš 1 metus 70

Kadenciją baigiantis Kazachstano prezidentas Kasymas-Žomartas Tokajevas po sekmadienį įvykusių rinkimų, remiantis valstybinės žiniasklaidos užsakymu atliktų rinkėjų apklausų duomenimis, liks didžiausios Centrinės Azijos šalies valstybės vadovu.

Anot trijų apklausų, už K.-Ž. Tokajevą balsavo nuo 82 proc. iki 85 proc. buvusios Sovietų Sąjungos respublikos rinkėjų, taip jam iškovojant lauktą pergalę, praėjus keliems mėnesiams po mirtinų neramumų, kurie paskatino istorines permainas šalyje.

Remiantis pirmaisiais rinkimų komisijos skaičiavimais, antroje vietoje esantis kandidatas, išskyrus balsavusius „prieš visus“, surinko 5,2 proc. balsų. Balsuoti turėjo teisę dvylika milijonų rinkėjų.

Prezidento K.-Ž. Tokajevo pergalė, nepaisant plakatų, skatinusių rinkėjus būti aktyvius renkantis, kas valdys šalį ateinančius septynerius metu, buvo kone iš anksto nulemta, 69 metų prezidentui nesulaukus realaus pasipriešinimo.

Rinkimų komisijos duomenimis, rinkimuose dalyvavo 69 proc. iš 12 mln. rinkimų teisę turinčių rinkėjų.

„Žmonės aiškiai išreiškė pasitikėjimą manimi, todėl mes turime jį pateisinti“, – paaiškėjus rezultatams sakė 69 metų K.-J. Tokajevas.

Turtingas gamtinių išteklių ir esantis svarbių prekybos kelių kryžkelėje, Kazachstanas nugrimzdo į chaosą per sausio mėnesį vykusius protestus dėl didelių pragyvenimo išlaidų, per kuriuos žuvo 238 žmonės.

K.-Ž. Tokajevas – kadaise buvęs tvirta ranka, garsėjantis charizmos trūkumu – anksčiau šiais metais žiauriai numalšindamas protestus parodė savo negailestingąją pusę.

Nuo to laiko padėtis Kazachstane stabilizavosi, tačiau įtampa išlieka, kaip parodė ketvirtadienį įvykęs septynių opozicijos šalininkų, kaltinamų bandymu įvykdyti perversmą, suėmimas.

Policija sekmadienį didžiausiame šalies mieste Almatoje sulaikė apie 15 protestuotojų, reikalaujavusių laisvų ir sąžiningų rinkimų, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Sulaikytųjų skaičių AFP patvirtino Vidaus reikalų ministerijos atstovas.

Be konkurencijos

Sekmadienį vykusiais rinkimais K.-Ž. Tokajevas turėjo galimybę įtvirtinti savo valdžią.

Tikėdamasis atversti naują puslapį po neramių metų, politikas sakė, kad šiuose rinkimuose sieks „naujo žmonių pasitikėjimo mandato“.

Ankstyvą sekmadienį atidavęs savo balsą sostinėje Astanoje jis sakė, kad „svarbiausia, jog nėra valdžios monopolio“.

AFP žurnalistai matė, kaip prie balsavimo punktų Astanoje ir ekonomikos centre Almatoje rinkėjai darėsi asmenukes.

Daugelis teigė, kad pirmadienį grįžę į darbą jie „privalės“ parodyti tokias nuotraukas.

Kritikai vis dar lieka nuošalyje, o visi penki K.-Ž. Tokajevo konkurentai yra beveik nežinomi.

Tad devyniolikmetė studentė Alya Bokechova galvojo, kad eiti į rinkimus „būtų laiko švaistymas“.

„Mes jau žinome, kas laimės, o kitų kandidatų nežinome“, – sakė ji AFP.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai kritikavo Kazachstano nesugebėjimą laikytis rinkimų rekomendacijų, įskaitant „kandidatų tinkamumo ir registravimo sąlygas“.

Tikimasi pokyčių

Tačiau K.-Ž. Tokajevo pažadai dėl demokratinių ir ekonominių reformų sulaukė atgarsio tarp kai kurių rinkėjų.

Policijos pareigūnas Nurlanas N. sakė: „Nuo nepriklausomybės atgavimo prieš 30 metų beveik niekas nepasikeitė, norėčiau, kad įvyktų reikšmingi pokyčiai.“

Almatoje balsuodama 68 metų pensininkė Murzada Massalina teigė, kad „Tokajevas yra tinkamas kandidatas, nes turi daug patirties“.

K.-Ž. Tokajevas atėjo į valdžią 2019 metais, laimėjęs 70 proc. balsų rinkimuose, kuriuose toks rezultatas buvo neišvengiami, jį parėmus buvusiam vadovui Nursultanui Nazarbajevui.

Kitus dvejus su puse metų jis atliko ištikimo statytinio vaidmenį.

Situacija pasikeitė po to, kai sausio mėnesį prasidėjo protestai ir K.-Ž. Tokajevas įsakė teisėsaugai „šaudyti ir žudyti“ demonstrantus.

Prezidentas atsiribojo nuo savo buvusio mentoriaus N. Nazarbajevo, pašalino jo klaną iš valdžios postų ir pažadėjo „naują ir teisingą Kazachstaną“.

Jis paskelbė reformas, surengė konstitucinį referendumą ir įvedė vienkartinę septynerių metų prezidento kadenciją.

Sveikinimai iš N. Nazarbajevo

Tris dešimtmečius Kazachstanui vadovavęs N. Nazarbajevas pirmasis pasveikino K.-Ž. Tokajevą su perrinkimu. Jis sakė, kad tai yra „neginčijamas įrodymas, jog žmonės tvirtai tiki (jo) reformomis“.

N. Nazarbajevas gyrė jo elgesį „kritiniu šaliai metu“, turėdamas omenyje šių metų įvykius.

K.-Ž. Tokajevas taip pat pasipriešino Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kai Maskvos invazija į Ukrainą sukrėtė buvusias sovietines respublikas.

Šis puolimas vėl pažadino kazachų susirūpinimą, kad Maskva gali turėti ambicijų šalies šiaurėje, kur gyvena trys milijonai etninių rusų.

Atsakydamas į tai, K.-Ž. Tokajevas sustiprino savo šalies ryšius ne tik su Kinija, bet ir su Europa.

Šiais metais Kazachstane lankėsi Turkijos ir Kinijos vadovai, taip pat aukšto rango Europos pareigūnai ir popiežius Pranciškus.

Prezidentas birželio mėnesį per vizitą Sankt Peterburge susidūrė su V. Putinu.

Kaip tada teigė K.-Ž. Tokajevas, Maskvos žingsnis pripažinti Ukrainos separatistinius regionus, kuriuos dabar ji teigia aneksavusi, „sukeltų chaosą“.

Skaityti visą pranešimą