Po LRT.lt publikacijos – SAM tyrimas dėl Rengimo šeimai asociacijos mokymų

Prieš 1 metus 64

Reaguodama į trečiadienį pasirodžiusį portalo LRT.lt straipsnį apie Rengimo šeimai asociaciją (RŠA) ir jos organizuojamus renginius, kuriuose siūlyta konsultuotis ir dėl „lyties tapatumo priklausomybės“, Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė atlikti išsamų tyrimą. Iš RŠA paprašyta pateikti visą metodinę ir per mokymus naudotą medžiagą, taip pat mokymuose dalyvavusių mokyklų kontaktus.

Projektui įgyvendinti iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF), kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, RŠA buvo skirta 42 383 eurų. Didžioji dalis – 33 900 eurų – jau pervesti asociacijai.

„Apgailestaujame dėl susiklosčiusios situacijos. Šiuo metu detaliai aiškinamės visas aplinkybes. Atlikus nuoseklų tyrimą, kurio metu bus peržiūrėta bei įvertinta visa gauta informacija, ir nustačius, kad pareiškėjas vis dėlto nesilaikė sutarties sąlygų ir seminarų dalyviams savo nuožiūra teikė turinį, „išeinantį“ už Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF), kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, finansuojamo projekto ribų, bus imtasi atitinkamų griežtų sprendimų“, – ketvirtadienį LRT.lt pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.

Rengimo šeimai asociacija Valstybiniam visuomenės sveikatos stiprinimo fondui (VVSSF) 2022 metais pateikė paraišką, kurioje kaip esminis siekis buvo nurodyta neigiamo skaitmeninės aplinkos poveikio vaiko asmenybei prevencija mokyklose, t. y. savalaikis pernelyg intensyvaus skaitmeninių informacijos priemonių naudojimo ir to sukeltų problemų atpažinimas, jų įvertinimas, pirminės pagalbos vaikui teikimas ir vaiko siuntimas tolesnei pagalbai gauti.

„Paraiškoje kalbama apie priklausomybę nuo pornografijos, seksualizuoto turinio socialiniuose tinkluose neigiamą poveikį vaiko psichikos sveikatai. Būtent tokį pateikto projekto turinį ir išlaidų pagrįstumą vertino VVSSF viešojo konkurso būdu samdomi ekspertai. Tačiau fondui teiktoje paraiškoje niekur nekalbama apie lytiškumą, lyties disforiją, lytinės tapatybės klausimus. Tai reiškia, kad projekto sutartis nesudarė pagrindo projekto vykdytojams kalbėti ar vykdyti reikšmingos apimties veiklas apie lytiškumo, lyties disforijos, lyties tapatumo klausimus“, – teigiama SAM atsiųstame komentare.

Taip pat pabrėžiama, kad ministerija vienareikšmiškai neigiamai vertina galimą pareiškėjų savivaliavimą ar piktnaudžiavimą.

„Reaguodama ministerija peržiūrėjo finansavimui teiktą paraišką ir skubiai organizavo susitikimą su paraiškos teikėjais (jis įvyko sausio 26-ąją – dieną po LRT.lt straipsnio publikavimo – LRT.lt). Rengimo šeimai asociacijos pateikti paaiškinimai – neva įsivėlė komunikacinė klaida – ministerijos netenkino, todėl buvo pareikalauta pateikti visą metodinę ir mokymų metu naudotą medžiagą, taip pat mokymuose dalyvavusių mokyklų kontaktus, kad būtų visapusiškai įvertintas teiktas turinys“, – teigė SAM atstovas.

Neatmetama, jog nustačius pažeidimų organizacijai teks grąžinti galimai neteisėtai gautą finansavimą.

Priminsime, kad, kilus šurmuliui dėl SAM finansuoto projekto, RŠA vadovas Ramūnas Aušrotas sakė, kad „lytinis tapatumas“ tebuvusi klaida ir ji jau ištaisyta.

Tačiau projekto aprašas, taip pat ankstesniuose organizacijos renginiuose ir mokymuose dalyvavę žmonės liudija, kad apie lytinį tapatumą asociacijos lektoriai kalbėjo ir anksčiau.

Situacija buvo žinoma ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai

Informacija apie RŠA rengiamus mokymus, kuriuose galimai skleidžiama mokslu nepagrįsta ir patyčias skatinanti informacija apie lytinę tapatybę, dar sausio pradžioje buvo pasiekusi ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.

„2023 m. sausio 9 d. gavo informacijos apie projekto „Neigiamo skaitmeninės aplinkos poveikio vaiko asmenybei prevencijos ir ankstyvosios intervencijos mokykloje algoritmas“ (toliau – Projektas) mokymus, kuriuos vykdo Rengimo šeimai asociacija (RŠA). Mokymų metu skleidžiama informacija apie lytinę tapatybę (mokymų skaidrėse rašoma „socialinės kilmės lyties disforija“) nepagrįsta mokslu ir prieštaraujanti tarptautinių organizacijų rekomendacijoms. Taip pat socialiniame tinkle „Facebook“ RŠA teikia informaciją priskirdami lyties tapatybę prie priklausomybių, taip pat pateikia patarimus, kuriais skatinama neigti vaikų lytinę tapatybę, kalbama apie meilę tik tarp vyro ir moters“, – rašoma Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešime.

Tiesa, visą turimą informaciją kartu su raginimu įvertinti pagal projektą RŠA vykdomų mokymų kokybę ir jų turinį tarnyba SAM nusiuntė tik sausio 26-ąją.

„Tai niekaip nesumažina SAM ir Fondo atsakomybės, tačiau raštai rodo, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba apie situaciją žinojo jau sausio 9 d., o oficialiai informavo ministeriją tik sausio 26 d. Vadinasi, nutylint bent dvi savaites leista organizatoriams važinėti po mokyklas su dėstymo medžiaga. Maža to, pirmiausiai išsipublikavo apie tai žinutę savo feisbuko paskyroje, o paskui tik kreipėsi tiesiogiai į ministeriją su informacija. Skirtingai nei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, SAM iš karto reagavo į pateiktą informaciją, susiekusi su kursų organizatoriais ir pareikalavo jų pasiaiškinimo bei pradėjo tyrimą. Kyla natūralus klausimas, kiek yra nuoširdus susirūpinimas iš tarnybos?“, – į situaciją sureagavo Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos visuomenės informavimo specialistė Aušrinė Smilgytė LRT.lt patvirtino, jog informacija apie RŠA tarnyba buvo gavusi. Tačiau, anot jos, tai nebuvo skundas, todėl joks tyrimas nebuvo pradėtas.

„Šiandien (sausio 26 d. – LRT.lt) SAM išsiuntėme raštą su skatinimu įvertinti mokymų kokybę. Skundo gavę nesame, tik paklausimus“, – sakė A. Smilgytė.

Skaityti visą pranešimą