Pirmas Europos dailiojo čiuožimo čempionatas be rusų – auksinis šansas Lietuvos porai ir netikėtas keitimas

Prieš 3 dienas 7

Prieš metus Taline vykusiame Europos dailiojo čiuožimo čempionate Rusijos čiuožėjai susišlavė visus aukso medalius. Tačiau pačių rusų pastangomis per metus pasaulis labai pasikeitė ir Rusijos čiuožėjai pirmą kartą nedalyvaus Senojo žemyno pirmenybėse. Tai atveria papildomų galimybių kitų šalių atstovams, kurių nekrato dopingo skandalai ir imperialistinės užmačios. Šiandien Espe prasidėjusiame čempionate Lietuvai atstovaus net penki čiuožėjai.

Kai prieš metus Estijoje moterų varžybose triumfavo Kamila Valijeva, Ana Ščerbakova ir Aleksandra Trusova, atrodė, kad šios Rusijos ledo dievaitės bent artimiausius penkerius metus šluos visų tarptautinių varžybų apdovanojimus. Vienintelis nerimas buvo dėl galimų paaugles alinančių dietų ir krūvių treniruočių metu.

Tačiau jau po mėnesio Pekino žiemos olimpines žaidynes sukrėtė vienas didžiausių skandalų istorijoje – 15-metės K. Valijevos organizme rasta dopingo. Net praėjus metams galutinis taškas šioje istorijoje nepadėtas, o olimpiniai medaliai neišdalyti. Rusija išteisino Europos čempionę ir patikėjo istorija apie stiklinę su senelio vaistais. Pasaulinė antidopingo agentūra greičiausiai kreipsis į Sporto arbitražo teismą ir prašys paskirti jų siūlomą bausmę – 4-erių metų diskvalifikaciją.

K. Valijeva Rusijoje išrinkta populiariausia sporto asmenybe ir sukūrė plačiai paplitusį šokį, įkvėptą serialo „Trečiadienė“. Dabar jau 16-metė toliau treniruojasi pas Eteri Tutberidzę, kurios nejautrumas po nesėkmės olimpinėse žaidynėse sukrėtė net Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentą Thomą Bachą. Tiesa, greičiausiai būtent jo pasisakymai apie galimą rusų sugrąžinimą į sportą palaiko K. Valijevos motyvaciją treniruotis.

Tačiau Europos čempionate Suomijoje rusų nebus ir tai reiškia medalių viltis visam būriui sportininkų, kurie anksčiau apie juos net negalėjo pasvajoti. Tarp jų – ir Lietuvos ledo šokėjų pora Saulius Ambrulevičius ir Allison Reed.

Ant kortos – ir pilietybė

Prieš metus Taline S. Ambrulevičius ir A. Reed buvo aštunti, bet Espe bus tik dvi poros, kurios Estijoje buvo aukščiau, – italai Charlene Guignard ir Marco Fabri bei britai Lilah Fear ir Lewisas Gibsonas. Būtent šios poros Suomijoje turėtų kautis dėl aukso. Jis prieš metus atiteko Viktorijai Sinicinai ir Nikitai Kacalapovui – vieniems didžiausių Vladimiro Putino garbintojų sporto pasaulyje.

Tai reiškia, kad kova dėl bronzos bus labai atvira ir į ją gali pretenduoti Lietuvos atstovai. Tačiau yra ir daugiau rimtų konkurentų, pavyzdžiui, Prancūzijai atstovaujantys Jevgenija Lopareva ir Geoffrey Brissaud.

Suomijos pora Juulia Turkkila ir Matthias Versluis turės namų pranašumą, o jis sporte, ypač dailiajame čiuožime, gali būti labai svarbus. Praėjusį sezoną pasaulio čempionate Prancūzijoje suomiai buvo 12-i, o Lietuvos pora – 10-a. Tačiau šį sezoną suomiai pradėjo su naujais asmeniniais rekordais, kurie keliais balais lenkia lietuvių rekordus. Kad išplėštų medalius, S. Ambrulevičius ir A. Reed turės čiuožti geriausiai gyvenime ir tikėtis prancūzų bei suomių klaidų. Apie bronzą dar gali pasvajoti ir Čekijos duetas Natalie Taschlerova ir Filipas Taschleris.

Naujas dailiojo čiuožimo federacijos prezidentas Vytautas Jasutis interviu LRT.lt teigė, kad po šio čempionato federacija ir Allison Reed dar kartą kreipsis į prezidentą Gitaną Nausėdą dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka. Amerikietės prašymai prieš Pekino olimpines žaidynes buvo neišgirsti. Pagrindinis argumentas – pilietybės negalima suteikti už būsimus nuopelnus. Taigi, Europos čempionato medalis greičiausiai būtų pats geriausias pasiekimų įrodymas.

Tačiau S. Ambrulevičius jau ne kartą teigė, kad pasiekimų buvo ir iki šiol, – pora priklauso dailiojo čiuožimo elitui ir būtent jų pasiekimai atvėrė kelią į olimpines žaidynes kitai Lietuvos porai Paulinai Ramanauskaitei ir Deividui Kizalai.

Jie debiutuos Europos čempionate taip pat S. Ambrulevičiaus ir A. Reed dėka – patekę į dešimtukus Europos ir pasaulio čempionatuose, jie iškovojo kelialapius antrai Lietuvos porai.

Vis dėlto, olimpiečių vardą jau turintis jaunasis Lietuvos duetas vis dar smarkiai atsilieka nuo geriausių ledo šokėjų. Prieš Europos čempionatą vykusioje universiadoje jie užėmė 11-ą vietą. Jų asmeninis rekordas – 40 balų prastesnis nei S. Ambrulevičiaus ir A. Reed. Tiesa, P. Ramanauskaitei ir D. Kizalai pasiekti asmeninių tikslų debiutiniame Europos čempionate gali padėti ir sienos – būtent Suomijoje gyvena ir treniruojasi Lietuvos pora.

Paskutinės minutės keitimas

Penktoji Lietuvos atstovė Suomijoje turėjo būti Aleksandra Golovkina. 22-ą vietą Taline užėmusi lietuvė buvo atsigavusi po traumų ir išvyko į Jungtinėse Valstijose vykusią universiadą, bet joje taip ir nesudalyvavo. A. Golovkina vėl patyrė traumą ir negalės startuoti ir Suomijoje.

Ją turėjo pakeisti 18-metė Jogailė Aglinskytė. Ji ruošėsi vykti į Europos žiemos olimpinį festivalį Italijoje ir netikėtai sužinojo, kad turės debiutuoti suaugusiųjų Europos čempionate. Tačiau likus dviem dienoms iki čempionato Lietuvos čiuožimo federacija turėjo griebtis dar vieno keitimo. Nugaros skausmus jautusi J. Aglinskytė nusprendė į Suomiją nevykti.

Taip Europos čempionate debiutuos 15-metė Meda Variakojytė, kuriai tai bus didelis šuolis nuo kur kas žemesnio rango varžybų.

Europos dailiojo čiuožimo čempionatą galite stebėti per LRT Plius ir portale LRT.lt.

Lietuvos atstovų pasirodymai Europos čempionate

01.26 d. 13.15–18.00 val. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Moterys. Trumpoji programa. Tiesioginė transliacija iš Espo. Dalyvauja M. Variakojytė.

01.27 d. 13.15–17.00 val. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Šokiai ant ledo. Trumpoji programa. Tiesioginė transliacija iš Espo. Dalyvauja A. Reed / S. Ambrulevičius ir P. Ramanauskaitė / P. Kizala.

01.28 d. 13.00–17.00 val. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Moterys. Laisvoji programa. Tiesioginė transliacija iš Espo. Gali dalyvauti M. Variakojytė.

01.28 d. 18.30–22.15 val. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas. Šokiai ant ledo. Laisvoji programa. Tiesioginė transliacija iš Espo. Gali dalyvauti A. Reed / S. Ambrulevičius ir P. Ramanauskaitė / P. Kizala.

Visą pranešimą galite skaityti ČIA