Gydytoja dietologė: angliavandenius vartoti būtina, tačiau ne bet kokius

Prieš 1 metus 126

Valgyti angliavandenius ar nevalgyti – mįslė, su kuria susiduria ne vienas savo mitybos įpročiais susirūpinęs žmogus. Kaip LRT TELEVIZIJAI pasakoja gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit, angliavandenių nereikia bijoti, jie mūsų organizmui yra būtini. Vis dėlto specialistė pažymi, jog skaidulinių medžiagų niekada nebus per daug, o štai cukraus – priešingai. 

„Visi žinome, kad cukraus, paprastųjų angliavandenių reikėtų vengti, bet, deja, iš tiesų Lietuvos gyventojai [jų] suvartoja 5 kartus daugiau negu rekomenduojama. (...) Angliavandeniai iš tiesų yra reikalingi energijai. Aišku, skiriasi nuo fizinio aktyvumo, nuo lyties, nuo amžiaus, bet jie yra būtini žmogaus sveikatai. Tačiau tikrai ne paprastieji – be paprastųjų mes galime gyventi“, – sako R. Petereit.

Specialistė pastebi, jog žmonės į savo mitybos racioną, priešingai, įtraukia per mažai kitos rūšies angliavandenių – maistinių skaidulų.

„Skaidulinių medžiagų vietoje 25 gramų dienos normos suvartojama apie 16–17 gramų. Tai nors ir visi žinome, kad reikia valgyti daug daržovių, vaisių ir pilno grūdo produktų, tačiau taip nedarome. Iš tiesų yra labai svarbu atsirinkti ir sužinoti, kokių vis dėlto tų angliavandenių reikia, o skaidulinių medžiagų niekada nebus per daug“, – aiškina pašnekovė.

Panašu, vis daugiau žmonių, nerasdami jiems tinkamos dietos, nebijo pagalbos kreiptis į specialistus. Pasak R. Petereit, šiais laikais antsvoris ir nutukimas yra be galo aktuali problema, o sveika mityba turėtų rūpintis kiekvienas.

Visgi gydytoja dietologė pastebi, jog neretai žmonės, bandantys savo mitybos problemas išsispręsti savarankiškai, vadovaujasi literatūra, kuri nėra moksliškai pagrįsta. Anot R. Petereit, vienas dažniausių joje perteikiamų mitų yra tai, jog antsvorį ar nutukimą lemia genai, o jų juk nepakeisi.

„Mes, kaip gydytojai, nutukimą vertiname kaip ligą, bet ji yra daugialypė, turi daug priežasčių. Dažniausiai žmonės įsitikinę, kad tai lemia genetika. Be abejo, mes turime genus, tačiau viskas priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo – ne tik mitybos, bet ir fizinio aktyvumo, streso valdymo, emocijų ir miego kokybės. Visu tuo iš tikrųjų reikia rūpintis ir pradėti ne tada, kada jau susergama nutukimu, bet su tuo gyventi kiekvieną dieną“, – pabrėžia R. Petereit.

Viso pokalbio su gydytoja dietologe klausykitės LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Parengė Aistė Turčinavičiūtė.

Skaityti visą pranešimą