ES sankcijos Rusijai: laukia technologinis atsilikimas, tačiau jos per švelnios dar šiais metais palaužti Kremliaus ekonomiką

Prieš 2 metus 201

Dėl civilių žmonių žudynių Bučoje Europos Sąjungos įvestos naujos sankcijos Rusijai jos ekonomikos trumpuoju laikotarpiu nesužlugdys, sako banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. 

Europos Sąjunga patvirtino penktąjį sankcijų paketą Rusijai, kurio priemonės bus „platesnės ir aštresnės“, todėl tikimasi – skaudžiai paveiks Rusijos ekonomiką.

Sankcijų pakete išskiriamos 6 pagrindinės sritys.

1. Sankcijos apims anglių iš Rusijos importo embargą. Skaičiuojama, kad tai paveiks ketvirtadalį viso Rusijos anglių eksporto ir Kremliui sudarys apie 8 mlrd. eurų nuostolių per metus.

2. Finansinės priemonės. Įvedamos sankcijos apims visišką sandorių draudimą ir turto įšaldymą keturiuose Rusijos bankuose. Jie sudaro 23 proc. Rusijos bankų sektoriaus rinkos dalies, todėl dar labiau susilpnins Rusijos finansų sistemą. Tarp sankcijų taip pat įvardijamas draudimas teikti didelės vertės kriptovaliutų paslaugas Rusijai.

3. Transporto sektorius. Visiškas draudimas Rusijos ir Baltarusijos krovinių kelių operatoriams dirbti ES. Tam tikros išimtys bus taikomos svarbiems produktams, pavyzdžiui, žemės ūkio ir maisto produktams, humanitarinei pagalbai ir energetikos produktams.

Sankcijos taip pat apims draudimą įplaukti į ES uostus laivams su Rusijos vėliava. Išimtys bus taikomos, jei laivai gabens medicinos, maisto, energetikos produktus ar humanitarinę pagalbą.

4. Eksporto draudimai. Į naują paketą įtraukti 10 mlrd. eurų vertės eksporto suvaržymai, įskaitant draudimą eksportuoti į Rusiją moderniąsias technologijas, tokias kaip kvantinius kompiuterius, puslaidininkius, reaktyvinį kurą, kuris gali būti naudojamas kare.

5. Plečiami importo draudimai. Papildomi importo draudimai iš Rusijos ir Baltarusijos apims apie 5 mlrd. eurų vertės produktus, įskaitant cementą, gumos gaminius, medieną, spiritą (įskaitant degtinę), alkoholinius gėrimus, aukščiausiosios klasės jūros gėrybes (įskaitant ikrus).

6. Rusija taip pat bus pašalinta iš viešųjų pirkimų ir prieigos prie europinių lėšų, pavyzdžiui, per „Erasmus+“, „Horizon 2020“, „Horizon Europe“ ir kitas programas.

Naujas finansines priemones Europos Komisija pasiūlė, kai praeitą savaitgalį netoli Kyjivo esančiame Bučos mieste pasitraukus Rusijos pajėgoms buvo rasta šimtai nužudytų civilių kūnų.

Sankcijų poveikį Rusijai vertinantis bako „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas įsitikinęs, kad judama teisinga kryptimi, tačiau įvesti ribojimai Rusijos ekonomikos greitai nepalauš. Anot jo, tikėtina, kad Rusijos BVP šiemet trauksis daug mažiau, nei prognozuota, apie 5 proc., o tikrojo sankcijų poveikio reikės laukti ilgiau nei metus.

„Paketas stiprus dėl to, kad judama sankcijų griežtinimo kryptimi. Ta kryptimi ir reikėtų judėti tol, kol ta situacija Ukrainoje išsispręs (...). Taip pat reikia judėti ir į energetikos sektorių, tik tuomet mes pasieksime rezultatą, kad po 0,5–1 metų Rusijos ekonomika atsidurtų laisvo kritimo stadijoje“, – aiškina jis.

Anglies sektoriui Rusijoje ateina sunkūs laikai

Kalbėdamas apie draudimą iš Rusijos pirkti anglis Ž. Mauricas tikina, kad tai daug labiau paveiks Kremlių nei ES, mat Rusija paprasčiausiai neturės kam parduoti žaliavos.

„Tai pažeis Rusiją labiau nei Europą. Anglių rinka yra pakankamai lanksti, jai gabenti nereikia specifinių technologijų, užtenka traukinių, laivų. Todėl manau, kad per 2–3 mėnesius Europa gali pareiti nuo rusiškų anglių prie bet kurios kitos pasaulio šalies anglių.

O štai Rusijai gali tekti stabdyti dalį gavybos, atleisti žmones iš darbo. Rusijai tiesiog trūks infrastruktūros tas anglis eksportuoti. Jei Vakarai nebepirks, tuomet galima gabenti į Kiniją, kur anglių sunaudojama labai daug. Tačiau išvežti anglis ten gali būti sunku, nes nėra vagonų ir Rusijai tos infrastruktūros susikurti taip greitai nepavyks“, – mano Ž. Mauricas.

Europos Komisija skaičiuoja, kad dėl tokio draudimo Rusija per metus neteks apie 8 mlrd. eurų.

Vis dėlto, draudimui pirkti rusiškas anglis įsigaliojus tik nuo 2022 m. rugpjūčio vidurio, išlieka rizika, kad Europos šalys dar iki draudimo padidins anglių importą iš agresorės, taip sumažindama jos nuostolius.

„Todėl realus sankcijų poveikis Rusijai pradės jaustis tik pačioje metų pabaigoje arba tik kitais metais. Aš nelabai sutikčiau ir su prognozėmis, kad Rusijos ekonomika šiais metais smuks apie 14 proc. Gali būti visko, bet jei nebus įvestas dujų ir naftos embargas ir liks galioti dabartinės sankcijos, tai Rusijos ekonomika šiais metais kris apie 5 proc. Kitais metais gali kristi dar 5 proc. arba daugiau. Rusijos ekonominis nuosmukis nusistums į ateitį“, – prognozuoja Ž. Mauricas.

Draudimas Rusijos vežėjams bus itin jautrus

Kalbėdamas apie ES draudimą Rusijos ir Baltarusijos vežėjams vykti į ES šalis, Ž. Mauricas tikina, kad tai itin skaudžiai paveiks Rusiją.

„Tai yra panašios svarbos draudimas, kaip ir būtų embargas Rusijos energetiniams ištekliams. Tai apribos Rusijos galimybę atsivežti prekių, apribos galimybę Europos įmonėms tęsti veiklą Rusijoje arba „zuikiauti“. Tai tikrai pakenks Rusijos transporto sektoriui, kuris užima antrąją vietą pagal svarbą po energetinių išteklių šalyje“, – vardija Ž. Mauricas.

Tikėtina, kad, ES įvedus tokį draudimą, tuo pačiu atsakys ir Rusija su Baltarusija, uždrausdamos per jas keliauti ES vilkikams. Susisiekimo ministerija skaičiuoja, kad Lietuvos vilkikams nustojus krovinius gabenti Rytų kryptimi, šalies biudžetas per metus prarastų apie 72 mln. eurų įplaukų.

„Tačiau mums tai nebus taip skaudu, nes mūsų transporto sektoriaus įmonės didžiąją dalį pajamų gauna iš veiklos ES šalyse. Todėl sienų uždarymas neabejotinai labiau paveiks Rusiją“, – mano Ž. Mauricas.

Savo ruožtu „Brandonomikos“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas mano, kad draudimas vežėjams gali paveikti Rusijos galimybes eksportuoti savo produktus: „Poveikį pajus ne tik Rusijos vežėjai, bet ir prekių eksportuotojai. Jie negalės į ES įvežti medienos, metalų, plastikų. Čia ir bus tas didžiausias poveikis.“

Eksporto draudimas sustabdys technologinę pažangą

Ilguoju laikotarpiu didelį neigiamą poveikį Rusijai padarys ir draudimas į Rusiją įvežti šaliai svarbių produktų, tokių kaip puslaidininkiai, chemikalai, kvantiniai kompiuteriai ir kitos prekės.

„Tai bus esminis dalykas kalbant apie ilgalaikę Rusijos raidą. Be tų technologijų jie negalės investuoti net į savo tradicinę pramonę. Pavyzdžiui, ateityje mažėjant dujų eksportui Rusija bandys vystyti suskystintųjų gamtinių dujų technologijas. Tačiau apribojus prieigą prie tų technologijų neišeis to daryti“, – tikina ekonomistas.

Rusijos karinės pramonės dėl technologijų ir dalių trūkumo taip pat laukia didelis nuosmukis.

„Simboliška, bet JAE neseniai naikintuvų įsigijo jau ne iš Rusijos, bet iš Kinijos. Tikėtina, kad Kinija išstums Rusiją iš tradicinių rinkų. Kitos šalys, kurios pirkdavo karinę ginkluotę tiek iš Vakarų, tiek iš Rytų, jos tikrai sumažins pirkimus iš Rusijos. Tiek dėl gėdingo Rusijos pasirodymo kare, tiek dėl technologinio atsilikimo, kuris neišvengiamai ateis į Rusiją. Be to nemanau, kad Kinija entuziastingai dalinsis savo technologijomis su Rusija“, – dėsto ekonomistas.

Klaipėdos uostas sunkumų nepatirs

Su Rusijos vėliava plaukiojantiems laivams taip pat bus uždrausta švartuotis ES uostuose. Vis dėlto, tikėtina, kad didelio poveikio Rusijai tai nepadarys.

„Manau, kad tai labiau simbolinis veiksmas“, – sako Ž. Mauricas.

Dėl tokio draudimo poveikį pajus ir Lietuva, tačiau jis bus labai nedidelis, nes Klaipėdos uoste per metus apsilanko vos 2 proc. rusiškų laivų.

„2021 m. Klaipėdos uoste fiksuoti 122 laivai su Rusijos vėliava, tai sudarė maždaug 2 proc. nuo bendro 2021 m. Klaipėdoje fiksuoto laivų skaičiaus (viso 6552 laivai)“, – sako A. Latakas.

„Todėl poveikis uostui bus nedidelis“, – priduria jis.

A. Latako teigimu, į Klaipėdos uostą atplaukiantys laivai dažniausiai čia pasikrauna arba išsikrauna metalo laužą, metalo granules, geležies rūdą, techninę druską, trąšas, durpes, pašarus.

Sankcijų poveikis – vidutinio sunkumo

Vertindamas penktąjį sankcijų paketą ekonomistas A. Izgorodinas sako, kad Rusijos ekonomikai jos turės vidutinį poveikį.

„Gera naujiena yra ta, kad Europos Sąjunga eina sankcijų griežtinimo keliu, o įvestos sankcijos turi neigiamą poveikį eksportuojamiems produktams. Sankcijų poveikis Rusijai bus vidutinis ir jos bus didesnės nei buvo pirmasis ir antrasis paketas“, – sako ekonomistas.

Vis dėlto, karą sustabdyti gali tik draudimas į ES įvežti rusišką naftą ir dujas, už kurių eksportą gautos pajamos Kremliui padeda finansuoti karą, mano ekonomistas.

„Reikia pripažinti, kad anglių eksportas nėra pagrindinė Rusijos eksporto šaka, tai yra nafta ir dujos. Todėl anglių eksporto draudimas nebus labai skausmingas Rusijai. Visgi, manau, kad dabar įvedamos sankcijos nebus galutinės. Neatmetu, kad dar iki šių metų pabaigos sankcijos bus griežtinamos. Neatmetu ir to, kad ES gali bent laikinai uždrausti rusiškų dujų ir naftos eksportą. Prie to tikrai einama ir tokia galimybė yra. (...) Tai būtų veiksmingiausias instrumentas, kuris galėtų sustabdyti karą“, – tikina A. Izgorodinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt

Skaityti visą pranešimą