Dėl psichologinės pagalbos trūkumo gyventojai buria paramos klubus, ypač sudėtinga situacija išlieka regionuose

Prieš 1 savaitę 16

Šalyje daugėja psichologinės ir emocinės pagalbos iniciatyvų gyventojams. Pasak Vilniaus universiteto mokslininkų, vis dažniau ir pačios bendruomenės įkuria paramos klubus. Tačiau specialistai pažymi – šios medicininės paslaugos, ypač regionuose, vis dar sunkiai prieinamos.

Savižudybė, kolegos mirtis, žmogaus dingimas, gaisras ar kitas nelaimingas atsitikimas. Po tokių įvykių mobilioji psichologinių krizių įveikimo komanda vyksta į organizacijas ar bendruomenes, kurioms būtina pagalba.

„Mes nedirbame savo kabinete, kas yra įprasta psichologui, kad pas jį ateina į kabinetą žmogus. Mes vykstame į įvairias, labai skirtingas vietas, tai ta aplinka gali būti iššūkis“, – pasakoja psichologė psichoterapeutė Simona Glodenienė.

Skaičiuojama, kad vien pernai krizių įveikimo komanda sulaukė daugiau nei 60 iškvietimų, o dažniausiai teko vykti dėl savižalos ir savižudybių. Vis dėlto specialistai įžvelgia ir teigiamų tendencijų – psichologine būkle vis dažniau rūpinasi ne tik tarptautinės įmonės.

„Kreipiasi visokios įmonės. Ir ne tik įmonės, bet ir organizacijos, ugdymo įstaigos, kartais ir šeimos. Poreikis kuo toliau, tuo aiškiau įsisavinamas“, – nurodo mobiliosios krizių įveikimo komandos specialistė Asta Groblytė.

Specialistai pažymi, kad bendruomenėse vis dažniau susikuria ir emocinės paramos iniciatyvų. Prieš kelis mėnesius susikūrusiame moterų bendrystės klube „Ne viena“ padedama vienatvę išgyvenančioms moterims. Klubo įkūrėja įsitikinusi, kad daliai moterų būtini gyvi susitikimai ir pagalbos linijos nepakanka.

„Ne kiekviena moteris išdrįsta paskambinti antrą kartą į tą pačią liniją, kadangi atsilieps kitas žmogus, savo istoriją reikės papasakoti dar kartą ir tai dažniausiai atbaido“, – pastebi moterų bendrystės klubo įkūrėja Nora Strautnikaitė.

Nors finansinės ar psichologinės pagalbos klubas neteikia, čia moterims skiriamos mentorės, kurios kartu su globotinėmis dirba bent penkias savaites. O jei reikalinga, patiriančioms sunkumų padeda surasti ir psichologinę pagalbą.

„Dažniausiai, kai nusvyra rankos, nieko nebesinori ir jos paprasčiausiai neieško pagalbos. Tai mentorė yra tas žmogus, kuriam galima bet kada paskambinti, bet kada pasakyti, kad man reikia pagalbos“, – aiškina N. Strautnikaitė.

Nors psichologinės ir emocinės pagalbos daugėja, specialistai sako – paslaugų prieinamumas šalyje vis dar prastas. Su sunkumais ypač dažnai susiduriama regionuose.

„Mes turėjom tokių, kur <...> žmogus važiuodavo iš Šiaulių, atvažiuoja vienam valandos trukmės susitikimui, mes turim terapiją ir jis grįžta į Šiaulius, vėl važiuoja su traukiniu“, – pasakoja Vilniaus universiteto Psichologijos instituto mokslininkas dr. Jonas Eimontas.

Taip pat šalyje vis dar trūksta specializuotos psichologinės pagalbos. Kuo siauresnė gydymo sritis, tuo sunkiau ji prieinama ir parengiama mažiau specialistų.

„Visi sudėtingi atvejai, sunkesni atvejai – jiems dažnai neužtenka bendruomenės pagalbos“, – akcentuoja dr. J. Eimontas.

Specialistai pažymi, kad naujoms psichologinėms ar savitarpio pagalbos iniciatyvoms dažnai kelią užkerta ilgas procesas link teisinio reglamentavimo ir pačių psichologų psichoterapeutų skeptiškas požiūris į naujoves.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba

Kontaktai

Emocinė parama teikiama jaunimui

Budi savanoriai konsultantai

Emocinė parama vaikams, paaugliams

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

Pagalba suaugusiesiems

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Atsako per 3 darbo dienas

Atsako per 3 darbo dienas

Pagalba moterims ir merginoms

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai

Atsako per 3 darbo dienas

Emocinę paramą teikia savanoriai moksleiviai (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per „Skype“ arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).

Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

I-V 16:00–20:00

VI 12:00–16:00

(išskyrus švenčių dienas)

Emocinė parama pilnamečiams vyrams telefonu.

Internetiniai pokalbiai I-V nuo 18-21val.

Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.

Paslauga nemokama ir teikiama visoje Lietuvoje.

Konsultuojami vyrai iš visos Lietuvos.

Psichologinės konsultacijos

Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.

Atsako per 2 darbo dienas

Draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms

Atsako per 1 darbo dieną

Darbo dienomis 8:00–22:00

Savaitgaliais ir švenčių dienomis 11:00–19:00

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Atsako per 2–3 darbo dienas

Respublikinis priklausomybės ligų centras

Respublikinis priklausomybės ligų centras yra gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei jų šeimos nariams.

tuesi.lt interneto svetainė, skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui

Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos. tuesi.lt

Visą pranešimą galite skaityti ČIA