Lietuvos Šaulių sąjungos nariai Ieva ir Martynas pritarė organų donorystei: tai „pilietiškas, kilnus, jautrus poelgis“

Prieš 1 metus 111

Organų donorystė – be galo jautri sritis. Klausimą apie organų donorystę artimieji išgirsta pačiu juodžiausiu metu – sužinoję apie mylimo žmogaus netektį. Dėl to apie savo norą po mirties padovanoti organus donorystei reikėtų pasikalbėti su savo šeimos nariais, kad netekties akimirką sprendimas jiems netaptų dar didesne našta, rašoma Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime žiniasklaidai.

Organų donorystė yra viena jautriausių temų, kurią aptarti reikia kiekvienai šeimai. Tai sudėtinga tema, nes kalbama apie brangių žmonių mirtį, tačiau organų donorystė ir transplantacija – labai svarbi ir reikalinga, nes vienas žmogus po mirties potencialiai gali padėti net 7 žmonėms.

Kiekvienas 18 metų sulaukęs Lietuvos pilietis gali įsigyti Donoro kortelę, kuri yra simbolinis patvirtinimas, kad žmogus savanoriškai ir neatlygintinai sutinka po savo mirties dovanoti organus, ląsteles ir (ar) audinius transplantacijai.

Organų donorystei pritaria ir Lietuvos Šaulių sąjunga. Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės, Mato Šalčiaus mokomosios kuopos šauliai Ieva Šegždaitė ir Martynas Skrupskelis – vyras ir žmona, kurie ne tik kartu prisiekė dirbti Tėvynės labui, tačiau kartu įsigijo ir Donoro korteles.

„Man organų donorystė atrodo beprotiškai svarbi, bet kartu ir tokia savaime suprantama – tai būdas ištiesti pagalbos ranką ir dalintis tuo, kas svarbiausia. Labai pilietiškas, kilnus, jautrus poelgis“, – apie organų donorystę kalba Ieva.

Martynas priduria, kad po mirties norėtų atlikti paskutinįjį savo gerą darbą: „Jei jau ateis laikas „baigti savo pasirodymą“, noriu, kad paskutinis mano atliktas darbas būtų padėti kitiems“.

Priimdami sprendimą nedvejojo

Ieva juokauja, kad dabar atrodo, jog Donoro korteles jie turėjo visados – nė vienas neprisimena kada tiksliai jas įsigijo ar kas paskatino tai padaryti. Šaulė priduria, kad tikriausiai juos įkvėpė ir paskatino pamatytas kitų žmonių pavyzdys: „Tikiuosi, kad atsiras bent vienas žmogus, kurį savo pavyzdžiu paskatinsime ir mes“.

Moteris pripažįsta, kad dėl sprendimo tapti potencialia organų donore nesudvejojo, tačiau pats kortelės įsigijimo procesas buvo jautrus: „Puikiai suprantu dvejojančius. Turiu pripažinti, kad man pats sutikimo užpildymo procesas buvo jautrus, bet dabar labai savimi didžiuojuosi ir linkiu šio jausmo kitiems“.

Šaulys Martynas skatina nedvejoti ir dalintis tuo, ko patiems po mirties jau nebereikės: „Jei gali pasidalinti tuo, ko pačiam jau nebereikės, o kitam tai gali išgelbėti gyvybę – pirmyn!“.

Kortelė – svarbaus sprendimo išraiška

Pagal organų donorystę Lietuvoje reglamentuojančius įstatymus, įsigijus Donoro kortelę žmogaus pasirinkimas yra neginčijamas. Tačiau kadangi organų donorystė yra labai jautri sritis, tam, kad ji niekam nesukeltų neigiamų emocijų – medikai prašo ir artimųjų pritarimo. Žinoma, žinant, kad artimasis turėjo Donoro kortelę – pasirinkimas yra daug lengvesnis.

Pagal NTB statistinius duomenis, 2022 m. maždaug 28 proc. žmonių nesutiko padovanoti artimojo organų donorystei, tad jei jūs turite ar planuojate įsigyti Donoro kortelę, skirkite laiko pokalbiui su artimaisiais ir papasakokite jiems apie savo pasirinkimą.

Organų donorystei pritaria ir garsūs žmonės – Merūnas Vitulskis, Andrius Mamontovas, Edmundas Jakilaitis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Stanislavas Stavickis-Stano, Beata Nicholson, Arūnas Valinskas, Vaidotas Žala, Marius Jampolskis ir kiti.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, 35 širdies, 8 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 148 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Organo transplantacijos labai netikėtai gali prireikti bet kuriam žmogui. Nepriklausomai nuo amžiaus, organų būklė gali pablogėti po įvairių ligų, jų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ir t. t., dėl to gali atsirasti poreikis transplantacijai.

Šiuo metu Lietuvoje donorais gali tapti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę. Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Sutikimą galima užpildyti ir internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų. Išsamiau apie tai, kaip gauti donoro kortelę, skaitykite čia.

Skaityti visą pranešimą